ÖRNEK ALINACAK ECZACI MI İSTİYORSUNUZ…!

0

İlaç ve eczacılık sektöründe yaklaşık 15 yılımı doldurmak üzereyim. Bir çok eczacı dostum oldu. Bu süreçte hiç bir kötü anım da çok şükür hiç olmadı. Bazen anlaşılmadığım zamanlar oldu. İnsani olarak kızdım, alındım, küstüm.

Ama hayat bu küsmek olmaz son nefese kadar mücadeleye devam.

Sektörde çok başarılı işlere imza attık. Zaman zaman kıskanıldığımızı da biliyorum. Ancak son iki yıldır, sadece biz değil, sektör de, Türkiye de bir daralma içinde. Herkesin bu yeni döneme ayak uydurması lazım. Bazen yatırım yaparak, bazen küçülerek ama önemli olan ayağını yorganına göre uzatarak ve doğru hamlelerle.

Biz de bu sebeple güçlü kalmak, hizmete devam edebilmek için küçülmeye gittik. Küçülmenin sonunda iş başa düştü ve başladığımız noktadaki gibi Eczacı Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapmak yine bize nasip oldu. Ancak bu sayıyı yaparken şunu bir kez daha gördüm ki, eğer işinizin başındaysanız ve işiniz ile ilgili düşünüyorsanız, çalışıyor, emek harcıyor, yoruluyor ve terliyorsanız merak etmeyin size karada ölüm yok. Buna bir kez daha şahit oldum…

Yazarlarımızdan Prof. Dr. Ekrem Sezik ile yaptığımız mutad görüşmelerden birinde, Ekrem Hocam, “hep ben geliyorum. Bir de sen bu tarafa gel” dedi ve Moda’da Melih Ziya Sezer’in Yeni Moda Eczanesi’nde buluşmak üzere sözleştik. İstanbul trafiğinde biraz geç de olsa eczaneye ulaştım. Ekrem Hoca ile Melih Ziya Bey bankonun arkasında oturup sohbet ediyordu. Ancak eczanenin içine girince bugünkü eczanelerin hiç birinde artık kalmayan o kesif ilaç kokusu beni karşıladı.

Gözünüz kapalı girseniz de eczaneye girdiğinizi anlarsınız. Tarihi ortamı, dolapları, eşyaları da zaten ayrı bir konu. Beni buyur ettikten sonra, kahveler de söylendi. O arada gazeteci kimliğimizle gelenlere gidenlere de kulak kabarttık tabii ki. Bun orada iken gelen 6-7 kişiden 5 tanesi ya majistral ilacını almaya gelmişti, ya da majistral ilaç yaptırmaya. Melih Ziya Bey’e olan saygılarını da gözlerinden ve hareketlerinden rahatlıkla okuyabiliyordum.

Hele bir genç hanımefendi (yaşı 80’in üzerindeydi mutlaka) Melih Ziya Bey ile ilacı üzerine özel konuşmak için şu an kalabalıksınız ben bir yere uğrayacağım bilahare gelirim demez mi. Yani dedim ki, işte gerçek eczacılık budur. Tüm eczacıların Melih Ziya Bey’i örnek alması gerekir. Eczacılık Yeni Moda Eczanesi’nde hala saygın, güvenilir bir meslek.

Buradan TEB’e sesleniyorum; Eczacılığın geleceği için bence Yeni Moda Eczanesi’nin incelenmesi önemli bir bakış açısı getirecektir.

Sevgi ve Saygılarımla,