Ecz. Vecihi Özerdemli - Eczacının PusulasıSGK HaberleriYazarlar

Eczane politikasının belirsizlikleri

”Eczane politikasındaki belirsizlikler” diye başlıyor Fransa’da geçen ay yayınlanan bir rapor.
Eczanelerimiz farkındaysanız son yıllarda sadece ilaç fiyatları üzerindeki arayışlarla perakende alanında yerlerini korumaya çalışmaktadırlar. İlacın sosyal değerinin hiç bir şey ifade etmediği bir dönem mi yaşıyoruz yoksa? Farkındaysanız ülkemizde gittikçe azalan bir ürün gamı söz konusu.

Bu nereye kadar diye sormadan edemeyeceğim?


Her gün e-postama eczane ve ilaç konusunda onlarca reklam gelmekte ve tümü ilaç perakendesi üzerine…Yüzlerce değişik fiyata pazarlanmaya çalışılan özellikle ilaç dışı ürünler denetimsiz bir halde ülke pazarını işgal ettiler. İnternet üzerinden yapılan satışların istatistiklerinin olduğunu zannetmiyorum. Bu ürünlerin denetlendiği konusunda da kuşkum var. Bu gidiş bizleri hedefimiz olması gereken klinik eczacılıktan gittikçe uzaklaştırmakta diye bir his içindeyim.


Oysa bugün dünyada eczane eczacılığı yeni misyonlar edinme peşinde ve ülke sağlık otoriteleri bunları eczacıya sağlayarak sağlık sistemlerini güçlendirme yoluna gitmektedirler. Toplumdaki tüm nitelikli sağlık profesyonelinin ortak çalışması ile nitelikli bir sağlık ortamı sağlanacağı gerçeğini kabul etmişler. Bugün grip aşılarının bazı gelişmiş ülkelerde eczacılar tarafından yapılma imkanı buna güzel bir örnektir. Bugün böyle bir ortak çalışmanın ülkemizde var olduğunu söylemek imkanı var mı? Hatta geleceğe ait böyle bir planın dahi olduğu söylenemez.


Bunun dışında hareket etmek mesleki alanımızı daraltacak ve ilacın piyasa değerleri içine sıkışıp kalacağız. Bunu da mesleğimizi devam edebilmek için bir mecburiyet olarak görmeye devam edeceğiz. Ama perakende alanı büyüdükçe ilaç ta piyasa metası olarak işlem görmeye devam edecek ve fiyat rekabeti içinde satılmaya başlanınca bireysel eczanelerin büyük perakendeciler karşısında yaşam şansı her gün biraz daha azalacaktır. Ve gittikçe SGK reçeteleri karşılanması dışında bir işi olamayan devlet bürolarına döneceğiz. Bu tabloyu tersine çeviremezsek bizler sağlık sisteminde sadece göstermelik bir sağlık elemanı olarak görüneceğiz. Belki de o yüzden birinci basamak sağlık hizmetlerinde eczanelerimiz yer edinememektedir. Bizim bu belirsizliği ortadan kaldırmamız yazının başlığına bir başkaldırı ortaya koymamız gerekmektedir.


Akıllı eczaneler mi akıllı (!)eczacı mı hedefimiz haydi bakalım hala bekliyoruz…

Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu