TÜKENİYORUZ

0

Eczacılar büyük risk altında. Zaten Covid’den ilk kayıp da bir eczacı.

Eczacıların ve eczane çalışanlarının hakkı ödenemez.

Maalesef 01 Aralık itibariyle hayat kurtarırken, hayatını kaybeden 37 eczacı ve eczane çalışanımız var.

Eczacı cephede ön safta savaşırken, hala SGK yaptırımları ve Medula ile uğraşmak zorunda kalıyor. Kağıt reçeteler artık tamamen ortadan kalkmalıdır. Anlamsız bürokrasi, gereksiz uyarı kodları, ilaç dışı cirodan da indirim istenmesi, SGK’dan reçete düzeltme talepleri, reçeteyi sistem onayladığı halde geriye dönük uygulanan kesintiler eczacının yaşam mücadelesi verirken uğraştığı anlamsız konular.

Tüm bunlara rağmen tek diyebildiği “Çok şükür bugün de covid olmadık”.

Geldiğimiz, getirildiğimiz nokta budur ancak eczacının haykırışı artık duyulmalıdır.

T-Ü-K-E -N-İ -Y-O-R-U-Z

COVID-19 MESLEK HASTALIĞI

OLARAK KABUL EDİLMELİ

Herkes için sıkı karantina tedbirleri uygulanmalı ve COVID19 aşısının tüm yurttaşlarımıza ücretsiz temini için gereken tüm çalışmalar bir an önce tamamlanmalıdır.

Tüm yurttaşlarımıza daha yaygın bir şekilde test uygulanmalı, eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız ise temaslı olsun olmasın düzenli aralıklarla testten geçirilmelidir.

COVID19 aşısının uygulanmasında sağlık çalışanları kronik hastalık sahipleri ve yaş almış kişilerle birlikte öncelikli grupta olmalıdır.

Eczanelerimize ve eczane çalışanlarımıza düzenli aralıklarla koruyucu ekipman desteği sağlanmalıdır.

Kâğıt ortamda düzenlenen reçeteler kaldırılmalı, tamamen elektronik reçete sistemine geçilmelidir.

Eczane çalışma süre ve saatleri konularında Eczacı Odalarımızın bölgesel düzenleme önerileri, İl Sağlık Müdürlükleri ve Valiliklerce kabul edilmelidir.

Salgın süresince eczanelerin yaygın ve etkili hizmet vermeye devam etmesi için gereken önlemler artık bir an önce alınmalıdır.

Salgın sürecinde bozulan eczane ekonomilerine katkı sağlanabilmesi amacıyla koruyucu tedbirler ve teşvikler başlatılmalıdır. İlaç Fiyat Kararnamesi acilen güncellenmelidir.

Bilim Kurulu’nda Türk Eczacıları Birliği’nin temsiliyeti sağlanmalıdır.

Yerel ölçekli pandemi kurullarının tamamında eczacı odası başkanlarımız yer almalıdır.

COVID19 bir an evvel sağlık çalışanları

Eczacı Dergisi’nde yayımlanan bütün yazı, haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon vesair konuların her türlü telif hakkı Novi Medya İletişim ve Yayıncılık A.Ş.’ne aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Dergide yayımlanan ilan, röportaj veya köşe yazılarındaki, fikir ve görüşler, yazarı veya görüşü bildireni hukuken bağlar. Hiçbir şekilde Eczacı Dergisi sorumlu tutulamaz.