Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelHaberlerİlaç Sanayi

Dünya Sağlık Örgütü: Mücadele Süreci Hızlandırılmalı

Dünya Sağlık Örgütü birden fazla ilaca dirençli Tüberküloz tedavisi için yeni bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda sunulan paket tüberküloz tedavisinde ülkeler arası eşitsizlikleri gidermeyi ve kimsenin geride bırakılmamasını amaçlamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü birden fazla ilaca dirençli Tüberküloz tedavisi için yeni bir kılavuz yayımladı. MDR-TB tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü artık tamamen ağız yoluyla alınan ilaçlara geçilmesini öneriyor. Kılavuzda bu yeni tedavi biçiminin daha etkili ve yan etki uyandırma riskinin çok daha düşük olduğu belirtildi.

Kılavuzda yer alan tavsiyeler sadece tüberküloz ile sınırlı olmayıp kılavuz tüberküloz ile mücadele sürecini hızlandırmak için tasarlanan eylem paketinin bir parçası. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus şunları söyledi: “2018 yılında tüberküloz üzerine gerçekleştirdiğimiz Üst Düzey BM Toplantısı’nda verdiğimiz sözleri eyleme dökmenin zamanı gelmiştir. İhtiyaç duyan herkes tüberküloz tedavisi ve hizmetine erişebilmelidir.”

2000 yılından beri tüberküloz kaynaklı ölümler üçte bir oranında azalırken toplam 54 milyona yakın hastanın hayatı kurtarıldı. Ancak halen yılda 10 milyon kişi ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini alamamakta ve tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Kılavuzda sunulan paket tüberküloz tedavisinde ülkeler arası eşitsizlikleri gidermeyi ve kimsenin geride bırakılmamasını amaçlamaktadır.

Kılavuzdan öne çıkan başlıklar şunlardır:

Sektörler arası koordinasyonun sağlanması ve sürecin takip edilmesi için sorunluluk çerçevesi

Gerçek zamanlı tüberküloz salgın takibinde ülkelere yardımcı olabilmek için tasarlanmış bir ön panel

Hastaların sağlık hizmetine erişim biçimlerinin incelenmesi temelinde yapılan tüberküloz müdahalelerinin planlanması ve uygulanmasının öncelik haline getirilmesinde ülkelere

yardımcı olabilme amacıyla geliştirilecek bir kılavuz

Önleyici gizli tüberküloz tedavisi ve kontrolü için yeni DSÖ kılavuzlarının yayımlanması

Sivil toplum ile iletişim kurulması

DSÖ Küresel Tüberküloz Programı Direktörü Tereza Kasaeva şunları söyledi: “Bu maddeler geçtiğimiz yıl tüberküloz üzerine gerçekleştirdiğimiz Üst Düzey BM Toplantısı’nda verilen sözleri eyleme dökme sürecini hızlandırmak için atılması gereken adımlar bütünüdür.”

Dünyanın en büyük ölümcül bulaşıcı hastalığı olan tüberküloz her gün yaklaşık 4300 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Kılavuzlara göre eczacılar, aşılama uygulaması yapabilecek yetkinliği sağlayacak düzeyde bir hizmet kalitesi sunmalıdır.

İlk olarak 1997’de oluşturulan kılavuzlar 2012 yılında da APhA Mütevelli Heyeti tarafından gözden geçirilerek güncellenmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu