Pandemi Sonrası…

0

Değerli meslektaşlarım,

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…

Şu an hangi sektör söz konusu olursa olsun iş yapma biçimleri değişeceği için organizasyonlarda önemli değişiklikler olacak. Artık dünyaya yeni bir bakış açısı ile bakmak gerektiği açık. Ve dünya artık bambaşka bir boyutta ortak bir platform haline gelecek gibi…

Bunun meslek örgütleri için de geçerli olacağı şimdiden belli.

Tarihsel süreçte günlük rutinlerin içine düşmüş ve çağın gerektiği vizyonu ortaya koyamamış kurumların bugüne dek ‘miş’ gibi yapıp idare ettikleri hayatı bundan böyle sürdürmeleri imkansız. İnsanlık bu yaşadığı deneyim üzerine taleplerini ve ilişkilerini gözden geçirecekler.

Tabii ki eczanelerimiz de bu olayda büyük bir sarsıntı geçirdi. Meslektaşlarımız mesleğimizin verdiği sorumluluk duygusu içinde hareket ettiler ama bir planımız olmadığı o kadar açığa çıktı ki…

Böyle anlar, alanda bir çaba içinde yürürken yönetim kadrolarının da geleceği planlanması gereken zamanlardır.

Bekleyelim ve görelim aymazlıktır.

Üniversitelerin genel meslek stratejisinden başlamak üzere eczanelerde mesleği icra noktalarına kadar her şeyi baştan yazmak gerekiyor.

Fakültelerden başlarsak bu pandemi gösterdi ki mezun olan eczacıların artık klinik bir hedefi olmalıdır. Yani tüm eğitimin sonucunda eczacı iyi bir klinisyen olarak mezun olmak mecburiyetindeyiz. Bugün bu konuda ki tüm eksikliğimiz 1. basamak sağlık hizmetinde geliştirmemiz gereken birçok şeyin olduğu açık. Şu anki eğitimin ortaya çıkardığı eczacılar olarak yetersizliklerimiz açığa çıktı.

Anlaşılıyor ki yerimiz belli değil ya da biz olmamız gereken yere uygun organizasyon içinde değiliz…

Farkında mısınız artık ilacı bile konuşamaz hale geldik. Bugün hiçbir yerde sağlık panellerinde pandemik ilaç bilgileri eczacı meslektaşlarımızdan sorulmuyor.

Eğer birer klinik eczacı olabilirsek 1. basamak sağlık hizmetinde yeni mesleki ilaç üretim imkanları ve de ilaç lojistiğinde daha etkin bir yer edineceğiz.