“Genel ve Pandemi Dönemi Aşı Gelişim Süreçleri “ Başlıklı Aşı Sempozyumu BIOEXPO İle Eş Zamanlı Düzenleniyor

0
48199971 - medical syringe with injection solution drop on blue background,light effect

Değerli okuyucularım bu ayki yazımı Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Anabilim Dalının bilimsel işbirliği ve TC Sağlık Bakanlığı TİTCK, TÜSEB ve TÜBİTAK’ın kurumsal katkıları ile 2 gün ve 14 oturum ve 48 uzman konuşmacının katılımı ile 7-8 Ekim 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak Bioexpo 2021 Fuarı ile eş zamanlı düzenlenecek olan ” Aşı Sempozyum’a ayırdım. Organize ettiğimiz “Genel ve Pandemi Dönemi Aşı Gelişim Süreçleri” üst başlıklı Aşı Sempozyumunda işlenecek konular;

Genel ve Pandemi Sürecinde Türkiye’de Yürütülen Aşılama Programları

TC Sağlık Bakanlığı TİTCK-Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Doç. Dr. Tolga Karakan’ın başkanlık edeceği oturumda Uzm. Mol. Bio. Gökhan ÖZKAN – Aşılarda Klinik Araştırmalara Geçiş ve Klinik Araştırmalar, Dr. Ecz. Aydan ERATALAY – Aşılarda Kalite Gereklilikleri, Uzman Ecz. F. Handan ÖZTUNCA – Aşılarda Ruhsatlandırma Aşamaları, Uzm. Mol. Bio. Gökhan ÖZKAN – Pandemi Döneminde Klinik Araştırmalar ve Aşı Kılavuzu başlıklı sunumlarını yapacaklardır.

COVID-19’a karşı Türkiye’de TÜSEB Desteği ile Geliştirilen Aşı Çalışmaları

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan moderasyonunda düzenlenen oturumda pandemi dönemi ile hızlanan Ar-Ge destekleri ve özellikle Covid-19 a karşı TÜSEB destekli yürütülen projeler hakkında Nanografi Teknolojileri firmasından Dr. Ahmet çağlar Özketen, Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Tarlan Mammedov, Yıldız Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Serap Derman, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Kadir Turan ve son olarak Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Semra Aydın Covid-19 aşı araştırmaları konusunda sunum yapacaklardır.

TÜRKOVAC Paneli

TÜSEB Biyoteknoloji Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Rabia Koç moderasyonunda yerli Covid-19 aşısı olan TÜRKOVAC ile ilgili güncel gelişmeleri Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Serhat Ünal ve Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli sunumlar ile aktaracaklardır.

COVID-19’a karşı Türkiye’de TÜBİTAK Desteği ile Geliştirilen Aşı Çalışmaları

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal moderasyonunda düzenlenen oturumda pandemi dönemi ile birlikte TÜBİTAK desteği ile geliştirilen Covid-19 aşı çalışmaları hakkında Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. İhsan Gürsel, Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Hakan Akbulut son olarak da Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Mert Döşkaya Covid-19 Aşı araştırmaları konusunda bilimsel sunum yapacaklardır.

Türkiye ve Dünyada Aşı Gelişim Süreçleri ve Regülasyonları

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasotik Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir Sezer’in moderasyonunda düzenlenecek“ Aşı Gelişim Süreçleri ve Regülasyonları “ başlıklı oturumda TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Doç. Dr. Tolga Karakan, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreteri Ümit Dereli, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Savaş Malkoç ve Türkiye İlaç Sanayi Derneği Genel Sekreteri Op. Dr. Sami Türkoğlu’nun katılımıyla kurumların görüşleri aktarılacaktır.

Klinik Araştırmalar Derneği Paneli

Sempozyumun ikinci günün de Klinik Araştırmalar Derneğinin katkıları ve Prof. Dr. Aydın Erenmemişoğlu’nun moderasyonunda Akdeniz Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Devrim Demir Dora – Aşılarda Buzdağının Görünmeyen Yüzü: Kalite, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Doç. Dr. Emrah Bozkurt – Aşıda Preklinik Çalışmalar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Murat Akova- Aşıda Klinik Çalışmalar, Sanofi Klinik Araştırmalar Türkiye ve Ortadoğu Ülkeleri Direktörü Emel Tetik – Aşılarda mRNA Teknolojisinin Kullanımı ve Klinik Araştırmalar, TÜSEB Proje Yönetimi ve Destek Daire Başkanı Uzm. Mol. Biy. Batuhan Yeşilyurt – Sağlık Bilim ve Teknolojilerine Yönelik Ürün Odaklı TÜSEB Proje Destekleri başlıklı sunularını yapacaklardır.

Covid-19 Pandemi Süreci ve Geleceği

Gazeteci Afşin Yurdakul moderasyonunda, Bilim Kurulu Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Alpay Azap ve Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş pandemi sürecinin her yönü ile dünü, bugünü ve geleceğini sonrasının yaşamlarımızda ki etkilerini multidisipliner bakış açısı ile ele alacaklardır.

İlaç Endüstrisi Oturumları

İEİS-İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, AİFD – Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, TİSD – Türkiye İlaç Sanayi Derneği konu uzmanları ile İnaktif Virüs Aşıları, Viral Vektör Aşılar, mRNA Aşıları ve Virüs Benzeri parçacıklar konusunda bilimsel sunumlar yapacaklardır.

Yüz Yüze veya Çevrim İçi İkili İş Görüşmeleri ve Bioexpo Sahne

Aşı Sempozyumuna ev sahipliği yapacak olan Bioexpo 2021 Fuarı 6-8 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar alanında Bioexpo Sahne’den tüm sempozyumu çevrimiçi izlenebilecek ve fuara fiziki olarak katılamayanlar fuar katılımcıları ile bire bir ikili çevrimiçi görüşme talebinde bulunabileceklerdir. Tüm Türkiye’deki Üniversitelerin “Eczacılık, Kimya, Biyoloji, Tıp, Moleküler Biyoloji, Genetik, ve Yazılım ” bölümlerinin katılımına açık olan Bioexpo 2021 “ Yaşam Bilimleri “ Fuarı saat 10:00-18:00 saatleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar’da ziyaret edilebilecek. Aşı Sempozyumuna lisan ve lisansüstü öğrencileri ve akademisyenler özel katılım koşulları ile kayıt olabileceklerdir. Sempozyum Programı : https://www.bioexpo. com.tr/asi-sempozyumu Fuar Katılımı : https://www.bioexpo.com.tr/ ziyaretci-kayit-formu Genel ve pandemi sürecindeki ilgili konulara değinilecek zengin bir program olması münasebeti ile katılımcıların aşı konusunda hem bilimsel hem de sosyal yönü ile faydalanacağını düşünerek tüm katılımcılara başarılı bir sempozyum dilerim…