“Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” Temalı İllüstrasyon Yarışması Sonuçlandı

0

Türk Eczacıları Birliği ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle düzenlenen “Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” temalı illüstrasyon yarışması sonuçlandı. “Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” illüstrasyon yarışması, salgınla mücadelede sağlık çalışanlarıyla birlikte önemli bir rol üstlenen eczacıların mücadelesini ve eczacıların sağlık danışmanı rollerini vurgulamak amacını taşıyordu.

Toplamda 94 kişinin 128 eserle başvuru yaptığı yarışmada kazanan isimler ise şu şekilde: 

  1. Dilruba Karalp
  2. Çakıl Ece Çakmakçı
  3. Çağla Danış 

Mansiyon Ödüller

. Ekmel Ayar

. Elif Buse Turan

Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, eczacıların birinci basamak sağlık çalışanları olarak COVID-19 mücadelesinin tam merkezinde olduğunu vurguladı. Çolak, “Meslektaşlarımız, ülkemizde salgının başladığı ilk günden bu yana önemli görevler üstlendi, salgınla mücadelede en kritik noktalardan birinde konumlandı. 60 eczacımızı ve 20 eczane çalışanımızı pandemide yitirdik. Hepsini bir kez daha saygıyla anıyorum. Düzenlediğimiz yarışma ile toplumsal bellekte eczacıların pandemi koşullarındaki mücadelesine yer açabilmek, eczacıların ve eczacılığın geleceğine dair birinci basamak sağlık danışmanı rollerini vurgulamayı amaçladık. Dereceye giren isimleri tebrik ediyor, yarışmamıza eserlerini gönderen herkese teşekkürlerimi sunuyorum,” ifadelerini kullandı.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesi ve yarışmanın jüri üyelerinden Başak Ürkmez ise yarışmanın eczacıları görsel yaratıcılık yoluyla tanımladığını vurguladı. “Eczacılarımız, pandemide ulaşabileceğimiz en yakın sağlık danışmanımız oldular. Salgın sürecinin doğru yönlendirilmesinde çok önemli rolleri oldu. Bu yarışmadaki çalışmalar, bize eczacılığın ne kadar önemli olduğunu görsel bir dille yeniden tanımlıyor. Grafik tasarımın en önemli alanlarından biri olan illüstrasyon, bir soruna görsel yanıt tasarlama sürecidir. İyi tasarımlar gördüğümüz için tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Yarışmanın sonuçları, eczacıların pandemi döneminde de ilaç konusunda başvuracağımız yegâne danışman unvanını hak ettiklerini gösteriyor,”  ifadelerini kullandı.

1.’si Dilruba Karaalp

2.’si Çakıl Ece Çakmakçı

 3.’sü Çağla Danış

. Ekmel Ayar

Elif Buse Turan