Yurt Dışı Yetkisi Geldi!

0

Resmi Gazete’de yayımlandı! Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakanlığına yurt dışı teşkilatı kurma yetkisi verildi.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bakanlıklara Bağlı İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Yeni kararnamede, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 353’üncü maddesi, “Sağlık Bakanlığı, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatından oluşur.” şeklinde değiştirildi. Ayrıca 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 371’inci maddesinden sonra gelmek üzere “Bakanlık, yurt dışı teşkilatı kurmaya yetkilidir.” ifadesi eklendi.

İnsan Hijyenine Yönelik Biyosidal dezenfektanlar; 13 Eylül 2019 tarih, 30887 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 46 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Halk Sağlığı ( HSGM) görev ve yetkisinden alınarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna ( TİTCK) geçirildi. İnsan hijyenine yönelik Ürün Tip1 Antiseptik-Dezenfektanlar grubu Biyosidal Ürünler içindeki yegâne Beşeri Tıbbi Ürün grubudur. Beşeri Tıbbi Ürünler, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenerek verilen Üretim Yeri İzin Belgesi ve GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikalı yerlerde üretilir. Beşeri tıbbi ürün olduğu tescil edilmiş ve eskiden olduğu gibi GMP sertifikalı ilaç fabrikalarında üretilmesi, ilaç listelerinde ihale edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

İnsan Hijyenine yönelik Biyosidal Dezenfektanlar;
El ve Cilt Antiseptikleri
Yer Dezenfektanları
Yüzey Dezenfektanları
Alkol Bazlı El Antiseptikleri
Antiseptik Sıvı Sabunlar, Köpükler
Susuz Antiseptik Köpükler
Antiseptik Mendiller,
Antiseptik Gargaralar,
Antiseptik Burun Damlaları
Antiseptik Solüsyonlar

Antiseptik Merhemler