Uluslararası Farmafikir 4 Ödülleri Sahiplerini Buldu

0

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği’nin 2016 yılında Türkiye ve KKTC Eczacılık Fakültelerinde öğrenim gören eczacılık öğrencileri arasında başlattığı Farmafikir yarışması dördüncüsünün ödül töreni Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi işbirliği ile Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Geleceğin Eczacılığına” dair genç beyinlerin fikir, düşünce ve projelerini oluşturmayı hedefleyen yarışmaya Türkiye ve KKTC’nden 2016, 2017 ve 2018 yıllarında 66 proje başvurusu yapılmıştı. Ödül Töreni Marmara Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu’nun olağanüstü müzik dinletisi ile başladı. 

Ardından M.Ü. Eczacılık Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Güniz Küçülgüzel’in açılış konuşmasını müteakiben Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ecz. Armağan ENER yaptığı konuşmada; 2019 yılında 17 üniversiteden 37 projenin gönderildiğini belirtirken hem proje hem de Üniversite sayılarındaki yükselişin herkesi memnun ettiğini ifade etti.  

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Ecz. Armağan Ener “Geleceğin Eczacıları ile İlgili İnovatif Uygulamalar’’ konulu yarışmanın dördüncüsünü uluslararası boyutta planladıklarını belirtirken katılımcılar arasında yabancı öğrencilerin de bulunduğunu dile getirdi. 

Farmafikir 2019 yarışmasına katılan 17 üniversiteden 37 proje değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirme toplantısında finale kalan projeler Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan ödül töreninde sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumlar sonunda;

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencisi Furkan Çolak “PharmaGO” isimli projesiyle birinciliği,

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Merve Dede ve Şeyda Şentürk “Eczanede Reçetesiz İlaç Kontrol Sistemi” isimli projeleriyle ikinciliği,

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Berna Gemici, Büşra Benkli ve Dila Bilgin “PharmAsk” projeleriyle üçüncülüğü

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Beşir Sefa Mumay ve Necla Şahan “İlaç Takip” isimli projeleriyle dördüncülüğü aldılar.

En İnovatif Eczacılık

Fakülteleri Seçildi

Farmafikir 2019 da yarışmaya eklenen yeni formatla birlikte en çok proje hazırlayan üniversiteler de ödüllendirildi. Farmafikir 4 yarışmasında 3 ve daha fazla proje hazırlayarak “En İnovatif Üniversite Plaketi” alan okullar;

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Anadolu Üniversitesi Eczacılık 

Fakültesi

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Marmara Üniversitesi Eczacılık 

Fakültesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Farmafikir 2020

Çalışmaları Başladı

Farmafikir 4 finalinin kapanış konuşmasında Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Ecz. Armağan Ener hep birlikte büyük bir aile olduklarını belirtirken  “Geleceğimiz adına enerjinize, bilginize, dünyayı görebilen vizyonlarınıza, girişimci ruhunuza, cesaretinize, zamanınızı vererek hazırladığınız geleceğe dönük projelerinize ihtiyacımız var.  Fikirlerinizi, düşüncelerinizi geleceğimiz adına bir tohum olarak ekin ve onları büyütün. Mesleğimize, sektörümüze, ülkemize ve tüm dünyaya örnek olacak projelere imzanızı atın. Bugünden başlayarak Uluslararası Farmafikir 2020’de yepyeni, uygulanabilir, değer katan projelerinizle yerinizi alın.” dedi.