GenelGüncelHaberlerTürk Eczacıları Birliği

“TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ BAŞKANI ECZ. ARMAN ÜNEY: “YAŞANAN İLAÇ YOKLUKLARININ SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİLDİR”  

“İLACA ERİŞEMEYEN HASTALARIMIZ İÇİN HER DAKİKANIN KRTİK OLDUĞUNU EN İYİ BİZ BİLİYORUZ”

16 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilaç fiyatlandırmasında kullanılan avro kurunda yapılan güncellemenin yayınlandıktan 9 gün sonra yürürlüğe girecek olması hastalara olduğu gibi eczacılara da zor günler yaşatıyor. Yaşanacak ilaç yokluklarının önüne geçmek için düzenlemenin yayımlandığı ilk gün itibariyle harekete geçtiklerini, ancak çabalarının sonuçsuz kaldığını belirten Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, “Şu anda piyasada bulunamayan ilaçların sorumlusu meslektaşlarımız değildir. Bizler, ilacına erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu en iyi bilen meslek grubuyuz ”dedi.

 Üney, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“16 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilaç fiyatlandırmasında kullanılan avro kurunda yapılan güncellemenin yayınlandıktan 9 gün sonra yürürlüğe girecek olması hem hastalarımıza hem de meslektaşlarımıza çok zor günler yaşatmaktadır. Hastalarımız, mevsimsel hastalıkların tedavisinden, kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlara kadar çok sayıda ilaca erişimde sıkıntı yaşarken, ilaca erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu bilen meslektaşlarımız hastalarını ilaçsız bırakmamak için adeta çırpınmaktadır. Ancak yaşanan sorun ortadadır.

 ÇABALARIMIZ SONUÇSUZ KALDI 

Sorunun acilen çözümü için ilk gün itibariyle harekete geçtik. Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetimiz, başta Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olmak üzere tüm paydaşlarla hızlı bir görüşme trafiğine geçmiş, krizin aşılması için uygulamanın yürürlük tarihinin erkene çekilmesi gerektiğini ısrarla talep etmiştir. Bugüne değin kesintisiz sürdürdüğümüz çabalarımız ancak ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır.

Yapılan bu düzenlemenin ilaç sanayinin ihtiyaçlarına yönelik bir düzenleme olduğunu, eczane ekonomilerimizin iyileştirilmesine yönelik olmadığını özellikle vurgulamak isteriz. Ancak ilaç yokluklarına engel olmak, hastalarımızın tedavileri için gereken ilaçlara erişmesini sağlamak mesleki sorumluluğumuzun gereğidir ve çabamız da bu yöndedir. Türk Eczacıları Birliği bu mesleki hassasiyet ile her zaman üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecektir.

Bilinmesini özellikle isteriz ki şu anda piyasada bulunamayan ilaçların sorumlusu meslektaşlarımız değildir. Yaşanan ilaç yokluklarının sorumlusu eczacılar değildir.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu