Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GenelGüncelHaberler

TEİS: İlaçtaki Euro Kuru, Gerçek Kurun Yarısına Yetişemiyor!

Cumhurbaşkanı Kararı ile “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 14,0387 lira olarak güncellenmiştir.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kurunun 10.76 TL’den 14.03 TL’ye çıkarıldığını söyleyerek konuyla ilgili şunları kaydetti:

 “İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru yüzde 30,5’lik artışla 10.76’dan 14.03 TL’ye yükseldi. Ancak kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre Euro bugün itibariyle 30.02 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir.”

İlaç Euro kurunun normal kura bir türlü yetişemediğini söyleyen Saydan, bu durumun ilacı bulunabilir olmaktan çıkardığını belirtti.

BULUNAMAYAN İLAÇ EN PAHALI İLAÇTIR

Saydan şöyle devam etti:

“Biz eczacılar için ilaçların hem bulunabilir hem de ulaşılabilir olması kritiktir. Zira bulunamayan ilaç, en pahalı ilaçtır. Bu güncellemenin, ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını, yarayı iyileştirmeyeceğini sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz.

İLAÇ SORUNU DEVAM EDİYOR, GERÇEK EURO KURU İLE İLAÇ EURO KURU ARASINDAKİ UÇURUM BÜYÜYOR!

Son 3 yılda ilaç sektöründe yaşanan sorunlar gözle görülür hale gelmiştir. Bu durumun kökeni, Euro kurunun ilaç sektöründe, gerçek kurdan farklı bir şekilde belirlenmeye başlamasıdır. Uygulamanın ilk başladığı dönemde, ilaç için belirlenen Euro kuru, reel Euro kuru ile aynı seyirde ilerliyordu. Ancak bugün itibariyle, ilaç Euro kuru 14,03 lira olarak belirlenirken, reel Euro kuru 30 lira seviyelerine çıkmıştır.

14 yılda Euro/TRY değeri ortalama %1215 oranında arttı. Bu 14 yıllık sistem, günümüz ekonomik koşullarında çözümsüz hale gelmiş ve artık vatandaşlarımızın ilaçlara ulaşmasını engelliyor. Artık yeni bir çözüm yolu bulmak zorundayız. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak bu gelişmeler ve yaşanan sıkıntılar karşısında endişeliyiz ve şaşkınız. Sağlık otoritemizin anlık çözümlere yönelmesi yerine kalıcı çözümler bulması gerektiğine inanıyoruz.

“İlaç yokluğu” problemi bahanelerle ve sonuçsuz girişimlerle çözülemez. Gerçekçi yaklaşımlarla, ilaç Euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilerek sorunun acilen çözülmesi ve vatandaşın ihtiyacı olan ilaçların eczanelerimize gelmesi sağlanmalı.”

TEİS BASIN BÜROSU/23/07/2023

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu