GüncelHaberler

Sağlık Hizmetlerinde İşbirliği Toplantısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün ev sahipliğinde, Sağlık Bakanlığı, Uluslararası Eczacılık Federasyonu ve Türk Eczacıları Birliği arasında “Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde İşbirliğinin Geliştirilmesi İçin Atılacak Adımlar” başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Daire Başkanlığı ve Türk Eczacıları Birliğinden temsilcilerin katılımı ile Dünya Sağlık Örgütünün ev sahipliğinde “Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde İşbirliğinin Geliştirilmesi İçin Atılacak Adımlar” başlıklı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, TİTCK Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun Kızılay, Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, Uluslararası Eczacılık Federasyonu Temsilcisi Ecz. Nilhan Uzman, Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Bekir Keskinkılıç, Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Banu Ekinci, DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Sorumlusu Prof. Dr. Toker Ergüder ile Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Eczacıları Birliği’nden uzmanlar katılım sağladı.

Dr. Pavel Ursu ve Dr. Hakkı Gürsöz’ün yaptığı açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Toker Ergüder ‘Türkiye’de kan basıncı kontrolünün iyileştirilmesi’ Projesi hakkında bilgi verdi. Uluslararası Eczacılık Federasyonu temsilcisi Ecz. Nilhan Uzman’ın gerçekleştirdiği “Bulaşıcı olmayan hastalıklar ile mücadelede eczacının rolü” başlıklı sunumun ardından TEB Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney Rehber Eczanem Programı ve ilerleme hedeflerine ilişkin bir sunuş gerçekleştirdi.

Toplantıya katılan tüm taraflar toplum sağlığının geliştirilmesi katkı sağlama ana hedefi doğrultusunda işbirliği içerisinde yürütülen çalışmaların daha etkin, verimli ve daha sistematik bir yapıya kavuşturulabilmesi adına fikir paylaşımlarında bulunarak ortak eylem planları geliştirilmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu