Saç Derisindeki Sedef ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

0

Saç Derisi Sedef Hastalığı

Bu cilt hastalığı, bağışıklık sisteminiz hatalı sinyaller gönderdiğinde ve cilt hücreleri çok hızlı çoğaldığında ortaya çıkar. Bunlar genellikle gümüş pullarla kırmızı lekeler halinde belirir. Sedef hastalığı olan kişilerin en az yarısının kafasında da bulunur.  Alında, kulak arkalarında ve boynun arkasına da belirebilir.

Kimler riskli?

Sedef bulaşıcı değildir. Bu hastalığa sahip olan başka birinden kapamazsınız. Bulaşıcı değil, kalıtımsaldır. Bu, ailenizin genlerinde geçen bir hastalıktır. Sedef hastalığına yakalanan çoğu kişinin ailesinde sedef olan en az bir kişi vardır.

Belirti: Kırmızı ve Beyaz lekeler

Hastalığın en yaygın şekli plaka tipi sedef hastalığıdır. Deride kenarları kalın, şişmiş, kırmızı lekeli alanlar oluşur. Bu alanların üstünde gümüşi beyaz pullar vardır. Onları kaşıyarak koparmak, kanamaya neden olur. Bu yüzden saçınızı tararken, şampuanlarken veya şapka takıp çıkarırken kafa derinize karşı hassas olmak gerekir.

Ne yapabilirsiniz

Salisilik içerikli şampuanlar ve diğer çözümler dengelemeye yardımcı olabilir. Doktor ayrıca krem, jel, solüsyon ve köpük şeklinde yüksek etkili steroidler de yazabilir. Kremler yağlı olabilir. Saçlarını aşırı yağlamamak için kafa derinde diğerlerini deneyebilirsin. Bir kortikosteroid olan klobetazol köpüğün doğrudan nemli cilde sürülmesi de yardımcı olabilir. Bu, ürün reçeteli sprey olarak mevcuttur. Doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Belirti: Kuru ve Pul pul Saç Derisi

Cilt hücreleri büyüdükleri, çoğaldıkları ve cildinizin yüzeyine çok hızlı ulaştıkları için, birikme ve pul pul dökülme eğilimindedirler. Bu kepek gibi görünebilir. Ancak kepekten farklı olarak, kafa derisi sedef hastalığı gümüşi bir parlaklığa ve kuru pullara neden olur.

Kuru ve Pul pul Saç Derisi İçin Şampuan

Hem reçetesiz hem de reçeteli çeşitli türler yardımcı olabilir. Selenyum sülfit (% 1), çinko pirition, ketokonazol (bir anti-maya OTC ilacı) veya katran bazlı ürünler için eczancınıza danışabilirsiniz.

ince plaklar için olanlar.

Daha kalın olanlar için salisilik asit şampuanları işe yarayabilir. Bunların hepsi bazen herkeste işe yaramıyor. Birini birkaç hafta denemeniz ve işe yaramazsa diğerine geçmeniz gerekebilir.

Normalde köpürürken önce ilaçlı şampuanı kullanın. Daha sonra normal şampuanınızı ve saç kreminizi kullanabilirsiniz. Katran bazlı seçeneklerin biraz kokulu olacağı da muhakkak.

Belirti: Kaşıntı

Kaşıntı hissi, sedef hastalığına yakalanmanın en zor kısımlarından biridir. Bazen yoğun ve aralıksız olabilir. Bazı insanlara kaşınma yanma hissi gibi geliyor. Ne kadar kötüye giderse gitsin, kaşımamaya çalışılmalı. Kaşınma ilk anda iyi hissettirse de, cildi yırtıp kanatmanıza neden olabilir. Bu da saç dökülmesine ve olası enfeksiyonlara yol açabilir.

Şişmiş lenf düğümlerini fark ederseniz, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Tedavi olabilmeniz için mutlaka doktorunuzla konuşun.

Kaşıntıyı Durdurmak için Nemlendirin ve Soğutun

Denemek isteyebileceğiniz ilk şeyler losyonlar, nemlendiriciler ve hatta vazelin gibi  kremlerdir. Ekstra yatıştırıcı bir etki için bunları kullanmadan önce buzdolabında soğutun. Soğuk su veya soğuk paketler de rahatlama sağlayabilir.

Bir Gecelik Bakım Deneyin

Mineral yağ bazlı solüsyonlar veya reçeteli bir kortikosteroid ürün alternatif olabilir. Geceleri bu sölüsyonları uygulayın ve  duş başlığıyla örtün. Sonra sabah da uygun şampuanla yıkayın.

Kaşıntıyı Elma Sirkesi ile Kes

Bazı insanlar elma sirkeini saç derinizde haftada birkaç kez uygulamanızı öneriyor. Elma sirkesini kafanızdaki kaşıntıyı önlemek için solüsyon olarak kullandığınızda kafa deriniz biraz yanabilir. Yanmayı kesmek için eşit miktarda suyla sirkeyi seyreltebilirsiniz. Bazı insanlar seyreltmeden kullanmayı ve kuruduktan sonra da durulamayı sever. Ancak çatlaklarınız veya açık cildiniz varsa bunu denemeyin. Çünkü gerçekten yakar ve acıtır. Kaşıntıda azalmanın hissedilmesi için edilmesi bunu haftada iki kere ve en az iki-üç hafta uygulamanız gerekebilir. Genel olarak, doğal ilaçları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, bazılarının kaşıntıya karşı rahatlık sağladığını söylediği başka bir doğal çare – ancak bunu kanıtlayacak herhangi bir literatür yoktur. İçinde çay ağacı yağı  bulunan bir şampuan kullanabilirsiniz. Bazı insanların da çay ağacı yağına alerjisi olabilir. Kullanmadan önce biraz kolunuzda denemenizi tavsiye ederiz.

Kaşıntı için İlaç

Antihistaminik haplar da kaşıntıyı kesmede yardımcı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza, içinde kapsaisin bulunan ürünleri ve kaşıntıyı uyuşturmak için cildinize sürdüğünüz anestezikleri sorabilirsiniz.

Kaşıntı yoğun olduğunda, antidepresanlar (özellikle “NaSSA’lar” olarak bilinenler) ve gabapentin gibi nörolojik ağrı ilaçları dahil olmak üzere diğer seçenekler hakkında doktorunuza mutlaka danışın.

Belirti: Ağrı

Saç derinizin çatlayacak kadar kuruduğundan veya kaşınmaya boyun eğmeniz gerektiğinden, bir yanma ve bunab bağlı olarak ağrı hissetmeniz canınızı yakabilir. Ancak yapabileceğiniz şeyler de var.

Ağrı için Çözümler

Ağrıyı uzak tutmanın en iyi yolu sedef hastalığını tedavi etmek ve kontrol etmektir. Pulları pul pul dökülmeden ve çatlamadan önce kontrol altında tutmak için bir ölçek yumuşatma ürünü (keratolitik) deneyin. Şu aktif bileşenleri arayın: salisilik asit, laktik asit, üre veya fenol. Nemi hapsedecek şekilde saç derinizi nemlendirin.

Reçetesiz satılan ilaçlar yeterli olmadığında, diğer seçenekler hakkında doktorunuza danışın.

Belirti: Depresyon

Sedef hastalığınız olduğunda işler zor olabilir. Pulları, kaşıntıyı ve ağrıyı kontrol etmek için her gün yoğun çaba harcamanız gerekebilir. En motivasyonu yüksek kişiler bile bir süre işe yarayıp sonra yaramayan tedavilerle cesaretlerini kırabilirler.  Durumunuz hakkında insanlar size anlaşış göstermediğinde, kaba davrandığında, sorunlarla başa çıkması çok daha zor olabilir. Ancak daha iyi hissetmek için birçok tedavi seçeneğiniz ve yolunuz olduğunu da unutmayın.

Ne Yapabilirsiniz: Dayanışma Derneğine ulaşabilirsiniz

Bir süredir kendinizi kötü hissediyorsanız, bir danışmandan sedef konusu uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Çevrenizde iyi bir destek sistemi de oluşturun. Sedef Hastaları Dayanışma Derneği veya  Psoriasis Derneği aracılığıyla bir sedef hastaları yardım grubuna katılabilirsiniz. Neler yaşadığınızı özellikle sizi anlayacak insanlarla konuşmak sizi daha iyi hissettirecektir

Saç kaybı

Pullarınız kalınlaşırsa, bir süre saçlarınız dökülebilir. Ancak genellikle sedef hastalığınız kontrol altına alındığında ve cildiniz iyileştiğinde saçlarınız tekrar çıkacaktır.

Tedavi olarak salisilik asit kullanıyorsanız saç kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir. Ancak tedaviyi bıraktığınızda duracaktır. Retinoid alıyorsanız da aynı şey olabilir.

Genel bir kural olarak, pullardan kurtulduğunuzda saç derinize hassas ve nazik davranmaya devam edin. Ayrıca, sedefin bulaşıcı olmadığı bilinci ile kendinizle barışık olup rahat davranın ve kendinize güvenin. Biraz kamuflaj gerekirse, şapka, atkı veya peruk kullanabilirsiniz.

Doktorunuzun Yapabileceği Daha Fazla Şey

Şampuanlar, kremler, köpükler, jeller veya spreyler kafa derisi sedef hastalığını kontrol etmek için yeterli gelmez ise, doktorunuz başka seçenekler önerebilir. Ultraviyole B fototerapi – genellikle bir doktor muayenehanesinde doğrudan lezyonları hedef alan ışın tedavisi – bazı hastalarda işe yarar.

Başta da belirttiğimiz gibi bağışıklık sisteminin aşırı çalışması da sedefe yol açabilir. Bazen doktor tavsiyesi ile damar yoluyla alınan bazı ilaçlar bağışıklık sisteminizi baskılar. Seçenekleriniz hakkında doktorunuza danışın.

Yapabileceğiniz Diğer Şeyler: Nemli Tutun

Kuru hava, kuru cildi daha da kötüleştirebilir. Bir ev nemlendiricisi yardımcı olabilir.

Ayrıca şampuanın ardından nemi korumak için nemlendirici iyi bir saç kremi bulun. Sedef hastalığını tedavi etmek için herhangi bir şey sürdüğünüzde, onu aslında saç yerine kafa derinize nazikçe uyguladığınızı unutmayın.

Stresi azaltmak

Stres, en büyük tetikleyicilerinden biridir. Gevşemek için her gün bir fırsat yaratın. Hoşlandığınız bir şey yapın. Bir bardak çay için. Uzanın, rahatlayın. Meditasyon yapın. Küçük bir araştırmaya göre, UV fototerapi uygulayan ve meditasyon kasetleri dinleyen insanlar stresten uzaklaşarak sedef ile daha kolay başa çıkabildiler. Stresi azaltmak için bir terapistle de konuşabilirsiniz. Cilt rahatsızlıkları olan insanlarda terapistler başarılı oluyor. Stres ve duygusal yük ile başa çıkmalarına yardımcı olup cilt sorunlarının da tedavisini hızlandırabiliyorlar.

Kaçınılması Gerekenler: İlaçlar, Güneş yanığı ve Daha Fazlası

Şampuanlardaki sülfatlar gibi bazı bileşenler, lityum veya sıtma ilaçları gibi bazı ilaçlar tetikleyici veya rahatsız edici olabilir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da sorun yaşanmaktadır:

– Kuru bir iklimde yaşamak. (Nemlendiriciler kullanın)

— Güneş yanığı. (Gölge arayın, şapka takın ve güneş kremi kullanın.)

– Saçları fön ile kurutmak. (Havlu ile nazikçe kurulayın)

Tetiklenmeyi önlemenin başka yolları?

Sigara içmeyin ve alkol almayın.

Başka Ne Yapabilirsin

Doktorunuzla bir tedavi planı oluşturun ve ona bağlı kalın. Ancak işe yaramıyorsa, doktorunuzla tedavi yöntemini değiştirmek hakkında konuşmaktan korkmayın. Hala rahatlamadıysanız, ikinci bir görüş almayı mutlaka düşünün.