PUAN SİSTEMİ GELİYOR…

0

 

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ahmet Özçavuşoğlu, eczacılar için puanlama sistemi geliştirdiklerini söyledi. Eski eczacıların devir ve nakil haklarını kullandıktan sonra yeni kanun hükümlerine tabi olacaklarını belirten Özçavuşoğlu, eski eczacıların eczanesini devredip başka yerde eczane açması durumunda eczacı hizmet puanlarının yarıya düşeceğini ifade etti.

Özçavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunu tadil tasarısı ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye’de 24 bin 500 eczane bulunduğunu ifade eden Özçavuşoğlu, Türkiye’de eczacı eksikliğini rağmen eczane enflasyonu yaşandığını belirtti. Hazırlanan kanun tadil tasarısında modern eczane tanıtımını yaptıklarını kaydeden Özçavuşoğlu, kanunun TBMM’den geçmesi halinde 3 bin 500 kişiye bir eczane uygulamasına geçileceğinin altını çizdi.

Özçavuşoğlu, “Eczacının hizmet puanı diye bir formül ürettik. Eczacılara puan verilecek. Eczacılar, eczanelerini devrettiklerinde puanları yarıya düşecek. Yarıya düşürülmesindeki amaç yüksek puana sahip eski eczacıların bu puanları sayesinde sürekli eczane açabilecek ve bu açtıkları eczaneleri yeni mezun genç meslektaşlarımıza yüksek değerden devredecek, böylelikle etik dışı uygulamanın yolunun açılmasını engellemiş olduk. Eski eczacılar, bir devir ve bir nakil hakkını kullandıktan sonra kanun hükümlerine tabi olacak. İlçelerde eczane açmak için eczacı hizmet puanı ve 3 bin 500 kişi sınırı olacak” şeklinde konuştu.

DURUN DAHA BİTMEDİ…

Buraya kadar her şey normal. Olası bir haksızlığın önüne geçmek için bulunmuş bir çözüm. Ancak ileride 50 fakülteden mezun eczacılarla eczacı enflasyonu daha da artacak ve bulunan bu yönteme eklemeler yapılacak. Bu işin başlangıcı için yapılan naif bir çalışma ama bu bana göre bir temel. Bir kapı. Bir başlangıç. Bundan sonra bu sistem de yetmeyince eczacıların hizmet puanlarının artırılması veya aradaki farkların netleştirilmesi için alınan eğitimlere ve sertifikalara bakılacak. Yani bir süre sonra eczacı nakil veya devir işlemi yapmak istiyorsa akabinde yeni bir eczane açacaksa ekstra puana ihtiyacı olacak. Bunu da alacağı akredite eğitimler sayesinde aldığı puanlar ve sertifikalarla yapabilecek.

Bence bu gidişin hedefi budur. Bu tasarı da bu işin başlangıcıdır.

Umarım eczacılık mesleği ve geleceği için hayırlı olur.

Sevgi ve saygılarımla