Neş’e Gülersoy…

0

Değerli meslektaşlarım,

Her sene 27 Haziran’da Ecz.Neş’e Gülersoy’u anmak için Manisa’da toplanıyoruz. Tam 42 yıl oldu, kaybedeli o koca çınarı… O gün eczanesinde görevi başında hunharca öldürülmesi hem ülkemiz hem mesleğimiz için büyük bir kayıp olmuştur. Neş’e Gülersoy, eczane eczacılığı tarihinin ülkemizdeki yapı taşlarından biri olarak sürekli hatırlamamız ve de gelecek nesillere mutlaka anlatılması gereken bir kişilikti.

O, bir düşünce ve eylem insanıydı.

Mesleğimizi, eczanesi ile sınırlı algılayan o dönemin eczacılarına, toplum sağlığındaki yerimizi somut bir şekilde belirleme çabasında bulunan Çağdaş Eczacılık hareketinin önemli ve önderlik eden bir ferdi idi Neş’e.

Eczanelerimizin geleceği için kurulan ilk kooperatife de önderlik ederek Manisa ilinde Medak’ın kuruluşuna katkıda bulundu. Ve düşünün ki o dönemlerde bu meslektaşlarımızın bu konularda hiçbir tecrübesi yoktu.

Azim, inanç ve emekti sermayeleri.

Ne kadar acıdır ki, çok az sayıda olan bu denli değerli insanlarımızı çok erken yaşlarda yitirdik. Ülkemizin neden hızla gelişemediğini görüp hayıflanırken, bu insanların hayata katkılarının önemini yaşayarak daha iyi anlıyoruz…

Ama sonra bakıyoruz ki 40 yıl geçmesine rağmen nedense bir türlü Neş’e’ler yetiştirememişiz.

Bir insanı hayatımıza kattığı değerler adına bir nevi teşekkür için anıyoruz. Ama eğer o değerleri hayatımıza katamıyorsak o zaman arkadaşımıza verdiğimiz değerde de kusurlarımız var demektir.

İnanmak, öğrenmek, paylaşmak ve başarmaksa,

Neşe Gülersoy.

Neden yapamıyoruz?

Saygılarımla…