“Kapsül” dozaj formları – Tüketici Sağlığı ve Beslenme Endüstrisinde Kapsül dozaj Formları

0

ABDULLAH UZUN – Bayfar Medikal Ticaret ve Danışmanlık Ltd . Şti Genel Müdürü

“Kapsül” dozaj formları

Tüketici Sağlığı & Beslenme – Tüketici Sağlığı ve Beslenme protföyünüzü açıklayabilir misiniz?

İster yeni ürünler formüle etmek isteyin, isterseniz mevcut bir ürün yelpazesini geliştirmek ya da yeni ürünleri daha hızlı pazara sunmak için doğru kapsüle sahibiz. Geniş bir ürün yelpazesi ile yarı-bitmiş formdaki özel Licaps® çözümlerimiz, boş sert jelatin kapsüller, boş bitkisel kapsüller ve özel salınımlı kapsüller dahil olmak üzere, dünya çapındaki müşterilerimize en yüksek kalitede kapsül geliştirme ve tedarik konusunda küresel lideriz.

Sığır jelatini, balık jelatini, HPMC ve pullulan gibi farklı polimer tiplerine göre birçok çeşit boş kapsül sunmakla beraber farklı uygulamalara yönelik geliştirdiğimiz Licaps®, DUOCAP® ve DRcapsTM gibi ürüne özel çözümlerimizi sunmaktayız.

– LİKİT DOLU KAPSÜL FORM ÇÖZÜMLER:

LICAPS® Kapsül: Jelatin veya bitkisel sert kapsüller kullanılarak üretilen likit dolu kapsüllerdir. Gelişmiş biyoyararlanım, geciktirilmiş, tekli, ikili veya çoklu çözünme seçenekleriyle yenilikçi ve Temiz Etiket sunumlu ürünlerde tüketicilerin tercihidir.

DUOCAP™ Kapsül: Yenilikçi “kapsül içinde kapsül” sistemimiz, hedefe özel çözünme olanaklarıyla midede, bağırsakta çözünme veya birleşik / çift salım için tasarlanmıştır. Birlikte kullanılamayan sinerjik etkili içeriklerin kombinasyonlarına izin verir.

– EN GENİŞ BİTKİSEL KAPSÜL PORTFÖYÜ:

Bitkisel kapsül portföyümüz, koruyucu madde içermeyen, GDO’suz ve glutensiz vejetaryen ürünler talep eden tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olur. Bitkisel kapsüllerimiz ısı ve neme karşı jelatin kapsüllere göre daha az hassas olup benzersiz formülasyon, stabilite ve değişik ..zünme profilleri sağlayan spesifik özelliklere ve işlevsel faydalara sahiptir.

VCAPS® PLUS Bitkisel Kapsül: Yüksek performanslı bitkisel kapsüller, hızlı çözünme performansları ve neme hassas içerikler için tercih edilmektedir. Ayrıca yeni geliştirdiğimiz gıda konsantresi ile renklendirilmiş kapsüller Food Colored Capsules / White Opal® Temiz Etiket konseptindeki yeniliklerimizden biridir.

DRCAPS ™ Asite Dayanıklı Bitkisel Kapsül: İçeriklerin gerektiği yere teslim edilmesi için çözünmesi optimize edilen aside dayanıklı kapsüllerdir. Hassas içeriklerin üretim ve raf ömrü boyunca stabilitesinin korunmasında ve probiyotik, betaglukan ve B vitaminleri gibi mide asidine hassas içeriklerin bağırsakta çözünmesini sağlayarak ürün etkinliğini en üst düzeyde sağlar.

C vitamini ve sarımsak gibi içerikler için ise tüketiciye üstün etkinlik yanısıra konfor sunar.

PLANTCAPS® Bitkisel Kapsül: Mükemmel bir performansa sahip, doğal olarak fermente edilmiş “tapyoka pullulandan” yapılmış doğal kapsüldür. Oksidasyona karşı korur. Ağızda çözünen ürünler için yenilikçi form ürünler ve veganlar için cazip seçenektir.

VCAPS® Bitkisel Kapsül: En yaygın kullanılan bitkisel kapsül ürünümüzdür. Isı, nem ve neme duyarlı bileşenler ve bitkisel ekstreleri de dahil olmak üzere çeşitli formülasyonlarla üretici ve tüketici için yüksek verimlilik sağlar.

– CONI-SNAP® SERT JELATİN KAPSÜLLER

Dünyada en yaygın kullanılan ve çok y.nlü jelatin kapsüllerdir. Patentli tasarımı sayesinde üretici ve tüketici için en verimli ve kullanışlı şekilde çok çeşitli boyutlarda üretilir. Renk ve baskı seçenekleriyle tamamen özelleştirilebilir. Global kalite standartlarımızı harfi harfine karşılayacak şekilde jelatinden yapılmaktadır. Yetkili jelatin tedarikçilerimizi yılda iki kez denetimlerde 160’dan fazla parametre üzerinden değerlendiriyoruz. Her ülkedeki ilaç ve gıda regülasyonları ile tam uyumlu olarak dini ve kültürel hassasiyetlere özel tedarik gerçekleştirmekteyiz.

– CONI-SNAP® SPRINKLE (AÇILABİLİR) KAPSÜLLER

Yeni nesil kolay açılabilen kapsüller tüketici odaklı olarak, yutma güçlüğü çekenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Hem bitkisel hem de hayvansal olarak üretilebilen kapsülleri ister açıp, isterseniz yutarak kullanabilirsiniz.

Belirli bir sağlık ve beslenme takviyesi geliştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Hangi ürün için hangi dozaj formu seçmek doğrudur?

Hedeflenen tüketici grubu, ürün profili, formülasyona özel gereksinimler, yönetmelik gerekliliklerine ve pazar dinamiklerine göre ideal dozaj formunun belirlenmesine destek veriyoruz.

Ayrıca ürünün en kısa zamanda ve uygun maliyetli bir şekilde pazara sunulmasına yardımcı olmaktayız.

 

3- Hızlı salınım gerektiren ürünler için Jelatin kapsül ile HPMC (Hidroksipropil Metil Selüloz) kapsül arasında nasıl seçim yapılır?

Formülasyon uzmanı ile aşağıdaki gibi bir algolitma izleyerek seçimlerine destek oluyoruz.

 

4- Lonza’nın bitkisel kapsüllerinin içerikleri nelerdir?

Hipromeloz, çam türevi bitkisel selüloz veya Tapyoka’dan fermente edilmiş bitkisel içeriklerdir.

Kapsüllerimiz Takviye Edici Gıda üreticilerinin Vegan veya diğer Temiz Etiket sertifikaları almalarına uygundur. Ayrıca probiyotikler gibi mide asidinden etkilenen hassas içerikleri korumaya uygun, tat/kokuyu maskeleyen ve hazım sonrası k.tü tadı azaltmak için tasarlanmış kapsüller sunmaktayız.

Dahası, kapsüllerimizde renk çeşitliliğini, Temiz Etiket’e uygun renklerle, kimyasal boyar madde e-kodları ihtiyacını yok ederek sağlamaktayız. Bu da, 10 tüketiciden 7’sinin beslenme desteklerinde yapay boyar madde olmamasını talep etmesi açısından önem taşımaktadır.

5- Doğru bitkisel kapsül nasıl seçilir? Önce teknik hususları değerlendirmeliyiz.

Bir Takviye Edici Gıda ürünü için doğru kapsülün seçimi, faktörlerin tamamına göre yapılmalıdır. Doğru çözümü bulmanın ilk adımı, ürünün teknik hususlarını araştırmaktır:

• Bu ürünün nem veya sıcaklık hassassiyeti, ya da asit-veya oksijen hassasiyeti var mıdır?

• Bu ürünün içeriğinin koku sorunu var mıdır? Hemen midede mi çözünmesi gerekir ya da yavaşça sindirim sisteminde mi çözünmesi gerekir?

• Aşağıdaki tablo hangi kapsüllerin hangi ihtiyaçlara en uygun olduğunu gösterir.

 

İkinci adım, ürününüzün pazarlama ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktır:

6- Hedef tüketici grubu kimdir?

• Organik veya kaliteli doğal ürünler arayan çok talepkar bir tüketiciye hitap etmek mi istiyorsunuz?

• Tüketici için ürünün tercih edilirliğini artırmak amacıyla mevcut bir ürün portföyünü genişletmek mi istiyor sunuz? (Örneğin, reflü etkisini önleyerek veya hoş olmayan kokuları maskeleyerek kullanım konforu sağlamak)

• Organik etiketleme isteniyor mu, eğer öyleyse hangi bölgelerde?

• Herhangi bir dini uygunluk mu istiyor musunuz? (Örneğin, Helal Sertifikası)

• GDO’suz olması ürününüz için gerekli mi?

• Benzersiz bir dozaj formu seçmek ürün farklılaşmasına yardımcı olabilir mi?

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, Capsugel’in geniş kapsamlı ürün portföyünden tam olarak doğru bitkisel kapsülü bulmak kolaydır.

Hangisini seçerseniz seçin, Capsugel formülasyon geliştirme, tedarik zincirini ayarlama ve dolum makinelerinin performansını optimize etmek için teknik destek sağlamada optimum rehberlik, kaynaklar ve araçlar sağlamak için 100 yılı aşkın deneyim ve teknik bilgi birikiminden yararlanmanız için hazırdır. En büyük kurulu kapsül üretim kapasitesi tabanı, dünyanın herhangi bir yerinde kesintisiz ürün tedarikini sürdürmek için eşsiz bir olanak sağlar.

Daha fazla bilgi için www.capsugel.com ve www.bayfar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.