Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel Sağlık Bilgileri

Kadınlar İçin Süper Gıdalar

Kadınları Etkileyen Ürünler
Sağlıklı beslenme herkes için önemlidir ancak bazı yiyecekler özellikle kadınların sorunlarına iyi gelir.  Menopoz, kan basıncı, hamilelik ve meme kanseri gibi konularda yediklerinizle kendizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kadınlara özel “süper yiyecekler”, vücudunuzu korumaya ve yaşlandıkça bile iyi çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilirler.

Edamame – (olgunlaşmamış soya fasülyesi)
Bu lezzetli edamame fasulyesi lifli kabukları, içindeki bitkisel yağları ve izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşikler özellikle menopoz sırasında çok faydalı olabilir. Örneğin, sıcak basmaların hafif geçmesine, soğumasına yardımcı olabilirler.

Kale Bitkisi
Bu yeşil yaprakların içinde, kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için kalsiyum ve D vitamini ile yoğun K vitamini bulunur. Bir tutamında önerilen günlük A ve C vitamini miktarının% 20’sinden fazlası vardır.

Kuşkonmaz
Kemiklerinizi güçlendirici K vitamini almanın başka bir yolunu mu istiyorsunuz? Kuşkonmaz en büyük destekçiniz olabilir. İki üç dal kuşkonmaz günlük ihtiyacınız olan K vitaminin üçte birini karşılar. Aynı zamanda, kuşkonmaz spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan folatla da doludur.

Etli Fasulye
Yağsız etle birlikte pişirilen kurufasulya çok fazla protein içerir ve lif bakımından çok zengindir. Kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kalp atış hızınızı düşürebilir.

Greyfurt
Kadınlarda belirli türden felç olasılığını azaltmaya yardımcı olan ve ayrıca kalbinize yardımcı olabilecek “flavonoidler” greyfurtda yoğun olarak bulunmaktadır. (Portakallar bu konuda da işe yarar, ancak greyfurtun daha az şeker içermesi tercih sebebidir.) İlaç alıyorsanız greyfurt yemeden önce etkileşimi ile ilgili doktorunuza danışın.

Renkli Meyveler
Pembe, mor, kırmızı ve mavi renkli meyveleri tercih edin. Bu meyveler, sağlıklı hücrelerinizi hasarlardan koruyan flavonoidler ve antioksidanlar içerir. Meyveler, yaşlandıkça beyninizin daha keskin kalmasına da yardımcı olur. Ayrıca, cildinizi sıkı ve pürüzsüz tutan protein olan kolajen oluşturmak için ihtiyacınız olan C vitaminlerine de bu meyvelerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Papaya
Kırmızı-turuncu rengi ile beta karoten (havuçtaki malzeme) ve likopenden (ayrıca domates ve karpuzda) zengindir. Likopen, rahim ağzı ve meme kanserine yakalanma şansınızı azaltır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve kalp hastalıklarından korunmaya da yardımcı olur, kolesterol ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutar.

Sade, Az Yağlı Yoğurt
50 yaşın üzerindeyken daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız olur. Yoğurtta bol miktarda kalsiyum vardır. Sadece 150 gram yoğurt size günlük kalsiyum ihtiyacınızın üçte birinden fazlasını verecektir. Vücudunuzun mineralleri daha iyi kullanmasına yardımcı olmak için D vitamini ile zenginleştirilmiş yoğurt çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Sardalya
Bu küçük balıklar sağlıklı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyumla doludur. Sardalyadaki Omega-3 yağları anne sütünün kalitesini artırabilir ve anneler hamileyken yerse bebekleri için iyi bir gelişime katkı sağlar. Ayrıca diğer balıkların çoğundan daha az cıva içerirler.

Keten tohumu
Öğütülmüş keten tohumu, östrojen gibi davranan bitki bileşikleri liganlar yönünden çok zengindir. Bunlar, meme kanseri dahil bazı kanserler için riskleri azaltmanıza yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı, omega-3 almanın harika bir yoludur. Diyetinize keten tohumu eklemeden önce doktorunuza danışın; bazı ilaçlarla etkileşimde bulunabilir.

Ceviz
Ceviz sağlıklı yağ asitleri ile doludurlar ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak kanserle mücadele de yardımcı olabilirler. Ceviz, yoğurt ve keten tohumu çok iyi bir üçlü olarak önerilebilir.

Avokado
Avokado iyi yağlarla doludur. Aslında araştırmalar, avokado açısından zengin diyetlerin karın yağlarından kurtulmanıza, gözlerinizi ve cildinizi korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Hatta “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye ve “iyi” kolesterolü artırmaya da yardımcı olabilirler.

Tatlı patates
Bakır, lif, B6 vitamini, potasyum, demir içeren tatlı patatesler tam bir mineral paketidir. Hepsinden iyisi, A vitamini kaynağı olan beta karoten ile doludurlar. Hamilelik ve emzirme sırasında bebeğinizin akciğerlerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Ispanak
Ispanaktaki Folat en büyük yardımcınız. Doğum öncesi faydalarının yanı sıra, bunama, kalp hastalığı ve kolon kanseri olma şansınızı da düşürür. Ispanakta bulunan folat ve lutein antioksidan kaynağıdır, gözünüzdeki retinayı korur ve hatta kırışıklıkları bile giderebilir.

Sığır Karaciğeri
İstediğiniz yiyecekler listesinin başında olmayabilir, ancak sığır karaciğeri mükemmel bir folat ve folik asit kaynağıdır. Ispanak ve börülce gibi en iyi vejetaryen rakiplerinin yanında folat ve folik asit açısından yanına bile yaklaşamazlar.

Yağsız sığır eti
Sığır etinden bahsetmişken, kadınların en çok ihtiyaç duyduğu demir söz konusu olduğunda kırmızı et olmazsa olmazdır. 18 yaşından sonra, kadınların erkeklerden daha fazlasına ihtiyacı vardır. Sığır eti demir açısından zengindir ve ayrıca size çinko ve B vitamini desteği de sağlar. Ancak aşırıya kaçmayın. Çok fazla kırmızı et yemenin rahim fibroidlerine yol açma ihtimali de bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu