ISPARTA ECZACI ODASI BAŞKANI ECZ. ESRA NEMLİ İYİ Kİ ECZACIYIZ, İYİ Kİ BU ONURLU MESLEĞİN İCRACILARIYIZ…

0

Eczacılık fakültesinden ne zaman mezun oldunuz? Mezun olduktan sonra oda başkanlığına giden süreçte yaşadıklarınızı anlatır mısınız?

2002 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra Isparta’da eczane eczacısı olarak çalışmaya hayatıma başladım. Mesleğim gereği sürekli toplumla iç içe olmanın, her zaman en kolay ulaşılan ve en yakın sağlık danışanı olarak bulunmanın, zaman içinde de ailelerinin bir evladı olarak görülmenin verdiği mutluluk ve sorumlulukla sürekli gelişerek, yeniliklere ayak uydurarak halkın içinde olduğumuzu unutmadan toplum sağlığını önceliklendirerek icra etmek adına mesleki eğitime önem verdim. Mesleğiniz sizi besliyor zamanla ancak bir süre sonra sizin mesleğinize ve içinde yaşadığınız topluma değer katmanız gerekliliği inancıyla 15.Bölge Isparta Eczacı Odası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Saymanlık ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendim. 2019 yılında gerçekleşen Türk Eczacıları Birliği seçimlerinde yönetim kurulu başkanımız Ecz. Saygın GARĞIN’ın Merkez Heyetinde Saymanlık görevini üstlenmesinden sonra Isparta Eczacı Odasının ilk kadın başkanı olarak yönetim kurulu tarafından yetkilendirildim.

 

Genç bir kadın olarak Eczacı odası başkanlığı görevini yapmanın zorluklarından ve avantajlarından bahseder misiniz?

İş hayatında kadınların varlığının çok önemli olduğuna inanıyorum. Biz kadınların farklı bakış açılarımızı, olaylara yaklaşımımızı, duygu ve sezgilerimizi işin içine katıyor oluşumuzu önemsiyorum. Uzun vadeli düşünmemiz, işbirlikçiliğimiz, yenilikçi, çevre yönetimci ve sosyal kapsayıcılığımızla kadınların söz sahibi olduğu, cinsiyet eşitliğinin dengelendiği takımların daha başarılı olduğu inancındayım. Bunun için de zorlukların ve avantajların erkek meslektaşlarımdan farklı olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta oda yöneticiyseniz ailenizden, işinizden ama hepsini dengelerken en çok da kendinizden fedakârlıkta bulunmanız gerekiyor.

 

Eczacılık mesleğinin bölgesel, ulusal ve evrensel sorunları nelerdir? Bunlara yönelik çözüm önerileriniz?

Isparta eczane sayısının nüfusa göre oranlandığında en yüksek olduğu illerden biri ancak mesleki olarak yeniliklere açık, sürekli mesleki dayanışma ve birlikteliğin yaşandığı, tüm meslektaşlarımın birbiriyle iletişim halinde olduğu bir bölgede görev alıyor olmak ve onların desteğini sürekli hissetmek mutluluk ve gurur verici olmasının yanında zorluklarla mücadeleyi de kolaylaştırıyor. Tüm meslektaşlarımız gibi ekonomik sorunlar, SUT’deki sürekli değişiklikler, ilaç fiyat kararnamesinden kaynaklı ilaç yokları hastalarımızla bizleri sürekli karşı karşıya getirerek bizleri mesleğimizi icra edemez noktalara getiriyor. Kontrolsüzce açılan eczacılık fakültelerinde eczacı akademisyenlerin ve eğitim kadrolarının eksikliği, fiziksel ve sosyal anlamda kısıtlı eğitim olanakları mesleğimizi, toplum sağlığını ve ülkemizin geleceğini tehlikeye atıyor. Yardımcı eczacılıkla ilgili geldiğimiz nokta hem ekonomik olarak hem de yardımcı eczacı sayısındaki sürekli artış sürdürülebilir olması konusunda endişeler yaratıyor. Tüm bu sorunları yanı sıra serbest eczanelerin birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamına alınmış olması mesleğimiz adına çok önemli bir gelişme. Bunu sadece kâğıt üstünde bırakmayıp toplum sağlığına katkıya dönüştürebilmek için Türk Eczacıları Birliği bünyesinde sürdürülen Rehber Eczanem gibi mesleki gelişim programlarına sahip çıkılması, yaygınlaştırılması, eczacıların meslek içi eğitimlerle kendilerini güncellemeleri konusunda motive edilmesi ve serbest eczanelerde hasta eğitimi ve takibi yapmamız önündeki mevzuat engellerinin kaldırılması için çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Burada bizlere düşen en önemli görev; biz eczacıların sağlık sistemine sunduğu tüm faydaları görünür kılmak için çalışmak, sahada somutlaştırılan tüm faydaların ulusal ve uluslararası platformlarda savunuculuğunu yaparak, eczacıların ve toplumun daha sağlıklı bir gelecek için hedeflere sağlam adımlarla ilerlemesinde örgütsel bazda mesleki birlikteliği artırarak meslekle ilgili lobilerin oluşturulmasında çaba harcamaktır.

 

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Eczacılık, hayat yolunda bir meslek icra ederken bizleri de geliştiren, toplum önünde şifa dağıtan ve topluma liderlik yapan kutsal bir mesleğin icracısı yapar. Her gün dinlediğiniz, anlattığınız, hayatlarına dokunduğunuz yüzlerce insanla size gönül zenginliği katan güzel bir hayattır. İyi ki Eczacıyız, iyi ki bu onurlu mesleğin icracılarıyız.