Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GenelGüncelHaberlerSGK Haberleri

İlaçta KDV Yüzde 10 ‘a Çıkarıldı Bu Durum Hem SGK, Hem Vatandaş, Hem de Eczacılara Yük Getirecek

Yayımlanan yasal düzenleme ile 10 Temmuz 2023 Pazartesi gününden (bugün) geçerli olacak şekilde ilaç KDV oranı yüzde 10 ‘a çıkarıldı. Yapılan yeni düzenlemenin hem SGK, hem vatandaş, hem de eczacılara yük getireceğini ifade eden TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, vatandaşın ilaçlarına rahat ulaşabilmesi için “İLAÇ” denilen ürünün vergi geliri olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Yaşamsal öneme sahip ürünlerde KDV’nin mali takibi sağlama amacıyla sembolik bir değere düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Saydan’ın açıklaması şöyle ;

“İlaç ertelenemeyen, yerine ikame edilecek hiçbir ürün bulunmayan insan sağlığı ve tedavisi için son derece önemli bir ihtiyaçtır.

KDV artışı hem ülkemizdeki ilacın en büyük alıcısı konumundaki devletimize ekstra bir finans yükü, hem de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza da ödeyecekleri katkı payı ve farklara yansıyacak artış nedeniyle ek külfet getirecek. Bu artan KDV yükünün zararını hem biz eczacılar hem de SGK taşımak zorunda kalacak.

Gelişmiş ülkeler bu durumun farkına varmış ve devletlerin geri ödeme sistemindeki ilaç gibi yaşamsal ürünlerin vergileri (yani KDV ) sıfır veya 1(bir) olarak uygulanıyor. Yani Devletler geri ödeme kurumlarının ilaç tedavilerindeki vergi yükünü hafifletiyor.

İLAÇ, TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNDEN İNSAN HAYATI İÇİN DAHA BÜYÜK ÖNEM TAŞIR

Temel gıda ürünlerinde belirlenen yüzde 1 (birlik) KDV oranı, yaşamamız için en temel ihtiyaç olan ilaç için de kabul edilmelidir ve asla değiştirilmemeli.

10 Temmuz’dan itibaren KDV oranında değişiklik yapılan 14.900 çeşit ilacın fiyatları bir kez daha artacak. Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz.”

 

TEİS BASIN BÜROSU

10/07/2023

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu