Ecz. Vecihi Özerdemli - Eczacının PusulasıGenelGüncelYazarlar

İLAÇ FİYATLARI

Değerli meslektaşlarım,

Mesleğimiz adına yine tatsız bir döneme girdik. Ülke ekonomisinin içinden geçtiği ağır şartlar, ürün fiyatlarında görülen korkunç artışlar, sosyal ve vazgeçilmez bir ürün olarak ilaçta da kendini gösterdi.

Üretimi ve satışı özel sektöre bırakılan ama halkın ihtiyaçlarından biri olarak önemli bir ürün olan ilaç, sağlık otoriteleri tarafından da sürekli irdelenir konumdadır. Özel sektör olmasının avantajları veya dezavantajlarını başka bir gündemde inceleriz. Ama meslek hakkını ilaç kutusu
üzerindeki fiyattan alan eczacılar için bu konu önem taşıyor.

Daha bir önemli konu ise, devletin ilaç için tayin ettiği döviz fiyatının ülkemizde ilacın üretiminde devamlılığı sağlayıp sağlayamayacağıdır. Sonunda özel sektör kâr için var. Dolayısıyla kâr etmediği bir ürünü üretmeyebilir. Tabi bir önemli konu da firmalar bu seviyede bir fiyattan üretim yapacaksa kullandıkları hammadde kaliteleridir. Biyoyararlanım testleri terapötik indeks için önemlidir. Umarım ülkemiz bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyordur.

Şimdi işin mesleğimiz adına acıklı durumuna gelirsek ilaca zam geldi ve eczacılık gündem oldu. İlacın etkileri kontrendikasyonları ve olabilecek diğer klinik hizmetlerimiz asla konu edilmezken mesleğimizin sadece ilaç fiyatlarında gündem olması gerçekten çok üzücü. TV’lerde derhal eczacılara bu konunun sorulması içimi acıtmaktadır.

Değerli meslektaşlarım, yıllar önce mesleğini laboratuvarında ilaç yaparak meslek hakkı kazanan eczacı, sanayileşme ile birlikte meslek hakkını kaybetmiş ve piyasa değerleri içinde kendisine verilen ilaç market görevine sıkı sıkıya sarılmış, o günden itibaren de çözümsüz bir sarmala girmiştir. Avrupa’daki meslektaşlarımızın elde ettikleri klinik hizmetleri incelediğimizde, ne kadar büyük bir kaybımız olduğunu, danışmanlık görevimizi çeşitlendiremediğimizi fark ediyoruz.

Demek ki sanayileşmeden sonra eczane eczacılığı da büyük bir kimlik değişimine girmiş ve klinik hizmetlerde ciddi kazanımlar elde etmişlerdir. Zaman hızla akıyor, dünyadaki değişime uygun olarak eczacılık da kendisine çıkış arıyor ve buluyor. Bu konuda bizim ülkemizde de ciddi hamleler gerektiği açık yoksa ilaç fiyatlarının ötesinde bir konumuz kalmayacak. Ekonomi de her meslektaşımıza ayni fırsatı tanımayacaktır.

Sevgiyle kalın, Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu