HEDEFİMİZ GLOBALLEŞME

0

TAB İlaç Fabrika ve Satıştan sorumlu Genel Müdürü Aytekin Pahsa ve Medikal ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdürü Dr. Elif Pahsa ile yeni kurulan Esenyurt’taki fabrikalarında yaptığımız röportajda 2022’de Almanya, 2023’te de ABD’de TAB İlaç ürünlerini pazarlamayı planladıklarını söyleyerek, hedeflerinin globalleşme olduğunu belirttiler.

Henüz resmi açılışının yapılmadığı fabrikanın kompakt bir şekilde tasarlanması ve takviye edici gıda üretim yerlerinde regülasyon olarak gerekli olmadığı halde GMP şartlarına uygunluk belgesi almaları globalleşme hedeflerinde ne kadar ciddi olduklarını gösteriyor. Fabrika gezisi sonrası TAB İlaç, Fabrika ve Satıştan sorumlu Genel Müdürü Aytekin Pahsa ve Medikal ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdürü Dr. Elif Pahsa sorularımızı aşağıdaki şekilde cevapladılar.

Bize biraz TAB İlaç’ı tanıtır mısınız?

Firmamız 2011 yılında kuruldu. Yola çıkma vizyonumuz, insanlara zarar vermeyen ve kullandıklarında fayda görecekleri gıda takviyelerini; en kaliteli ve etkin hammaddeleri kullanarak, en modern şartlarda üreterek tüketiciyle buluşturmaktı.

TAB İlaç olarak bu vizyon ile yeni bir yola çıktık. Birçok yeni kombinasyonu, ülkemizde olmayan patentli hammaddeleri ülkemizle buluşturduk ve geldiğimiz noktada ürünlerimiz alanlarında marka haline geldi. Kuruluşumuzun 10. yılında ise ülkemizin en modern üretim tesislerinden birini kurarak, TAB İlaç hikâyesinde yeni bir dönüm noktasından geçmekteyiz.

Esenyurt Akçaburgaz’daki yeni fabrikanıza taşındınız. Fabrika altyapınız hakkında neler söylersiniz?

TAB İlaç olarak uzun yıllardır kendi fabrikamızda üretim yapmanın hayalini kuruyorduk. Ancak bu fikrin olgunlaşma aşaması vardı. Araştırmalar, projenin her detayının düşünülmesi, içimize sinen ve ülkemizdeki en modern tesislerden birini yapmak için bekledik. Uygun şartlar oluştuğunda ise 2020 yılı başı itibariyle projeye start verdik. Sıfırdan yaptığımız için her detayıyla bizim istediğimiz gibi olması çok önemliydi. Altyapı sistemlerinden, laboratuvarlarına, üretim alanından, lojistik merkezine kadar her detayı incelikle düşünüldü.

Dünyadaki ve ülkemizdeki en son teknolojiye sahip makineleri getirerek; 6500 metrekare kapalı alanda kalite kontrol laboratuvarı, mikrobiyoloji laboratuvarı, Ar-Ge ve proje laboratuvarları ile yumuşak kapsül, sert bitkisel kapsül, tablet, film kaplı tablet, toz saşe, likit saşe, şurup ve damla üretim hatlarına kavuşmuş olduk. Pandemi sürecine rağmen, hızlı bir şekilde yol alarak Ekim 2020 itibariyle üretime başladık.

Başka firmalara fason olarak ürün üretiyor musunuz?

Fabrikamızı kurma amaçlarımızdan bir tanesi kendi üretim ihtiyacımızı en kaliteli şekilde karşılamak olduğu gibi, diğer bir amacımız da ülkemize modern ve halkımızın hak ettiği kalitede gıda takviyesi üreten bir tesisi kazandırmaktı. Dolayısıyla bu tesisten ne kadar çok firma faydalanırsa, halkımızın kullandığı gıda takviyelerinde kalite o kadar artacak ve daha çok insan “Üretim yeri: TAB İlaç” yazan destekleri kullanacaktır. Bir takviyenin üzerinde markası ne olursa olsun, TAB İlaç fabrikasında üretildiğinin yazması, vatandaşlarımız için bir kalite göstergesi olsun ve gözü kapalı kullansın istiyoruz. Bu nedenle diğer firmaları da fason üretim için fabrikamıza bekliyoruz.

Geniş bir ürün gamınız var. Ürünleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

TAB İlaç ürün gamının önemli bir kısmını gıda takviyeleri oluşturuyor. Yola Omega 3 ile çıktık desek yanlış olmaz. Ancak burada TAB İlaç dokunuşlarını ortaya koyacak ürünler planladık ve ürünlerimiz kısa sürede marka oldular. Omega 3’ü astaksantin ile kombine ederek çıkardığımız Krilom Omega 3 kapsül ile ülkemiz “zenginleştirilmiş omega 3” kavramıyla tanıştı. Yine Omega 3 ve Koenzim Q10’un aktif formu Ubikinol kombinasyonu olan OmePa Q10’u ilk biz çıkardık. Omega 3’ü D3 ve K2 vitaminleri ile kombine ettiğimiz OmePa DK2 kısa sürede marka oldu. Daha sonra diğer firmalar tarafından bu kombinasyonların takip edilmesi de doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bugün kırkın üzerinde destek ürünümüz bulunuyor. Osende serisi altında lipozomal c vitamini, demir, çinko, aktif B12 vitamini ve aktif folik asit gibi birçok desteğimiz var. Yine tüm bu desteklerde emilimi en optimum hammaddeler, dil altı form veya lipozomal olması gibi artıları bulunmakta. Magnimore markası ile magnezyum takviyeleri arasında en önde gelen firmalardan biriyiz.

Burada ise sadece Magnimore içerisinde olan patentli Magnezyum N-Asetil Taurinat (ATA-Mg®) hammaddesi ile fark yaratıyoruz. Ek olarak Urinonvef, Nemolix Plus, Lectus PS gibi kendi alanında marka desteklerimiz de bulunuyor.

Tüm desteklerimiz için tüketicilerimizden, eczacılardan ve hekimlerden gelen güzel geri dönüşler, çalışma aşkımızı ve doğru yolda olduğumuza olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

Gıda takviyesi pazarında TAB İlaç Ülkemizde hangi konumda?

Ülkemiz gıda takviyesi alanında yüksek potansiyele sahiptir. TAB İlaç olarak tüm enerjisini bu pazara harcayan, bunu yaparken de fark yaratmaya çalışan bir firmayız. Bu alanda ilk akla gelen firmalar arasındayız. Şimdi üretim tesisimizin de açılmasıyla, kendine ait fabrikası olan firmalar arasına girdik. 2021 yılı itibariyle amacımız doğru hamleler ve atılımlar yaparak pazar lideri olmak ve sonraki süreçte ihracat yoluyla diğer ülkeleri de özgün desteklerimizle tanıştırmak.

Gıda takviyeleri dışında ürünleriniz var mı? 2021’de yeni ürünleriniz olacak mı?

Ülkemiz gıda takviyesi alanında yüksek potansiyele sahiptir. TAB İlaç olarak tüm enerjisini bu pazara harcayan, bunu yaparken de fark yaratmaya çalışan bir firmayız. Bu alanda ilk akla gelen firmalar arasındayız. Şimdi üretim tesisimizin de açılmasıyla, kendine ait fabrikası olan firmalar arasına girdik. 2021 yılı itibariyle amacımız doğru hamleler ve atılımlar yaparak pazarı domine edenler arasında olmak ve sonraki süreçte ihracat yoluyla diğer ülkeleri de özgün desteklerimizle tanıştırmak.

Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ürünlerimiz de var. Ancak bunlardan sadece Buco Bleu aktif olarak eczanelerde satılıyor. Çünkü enerjimizi gıda takviyelerine ayırıyoruz. Bu alanda tüketicilerin gördüğü fayda anlamında daha mutluyuz. Günümüzde klasik tıbbın yetersiz kaldığı bazı durumlar var ve artık hastalıklara bütüncül yaklaşarak, kronik hastalıkların kök nedenine inerek daha çok sonuç alınabilmektedir. Bu temelde de yaşam tarzı ve beslenme önemli yer tutuyor. Gününüzdeki beslenme alışkanlıkları ile birlikte birçok vitamin mineralden mahrum kalıyoruz. Ancak doğru dokunuşlarla eksiklik yerine konulduğunda vücudumuzdaki mekanizmalar doğru işlemeye başlıyor. Biz işte bu noktada doğru dokunuşlar için doğru takviyeleri üretmekteyiz.

2021’de ise inovatif, fark yaratacak birçok destek ürün planlıyoruz.

TAB İlaç Medikal ve Pazarlama Sorumlu Genel Müdürü Dr. Elif Pahsa

Hacettepe Tıp gibi önemli bir okuldan mezunsunuz. uzunca bir süre doktorluk yaptıktan sonra ilaç şirketine geçişe nasıl karar verdiniz, zor olmadı mı ?

2008 yılında fiilen hekimliği bıraktım. O süre.te bir takım zorluklarla karşı karşıya kalmıştım ve yurt dışına gitme hedefim vardı. Yurt dışı sonrasında, araştırma ve geliştirmeye yönelik ilgim de olduğu için ilaç sekt.rüne girmeye karar verdim. Kendi firmamızdan önce Novartis’te 8 yıl kadar çalıştım.

Aslında Aytekin Bey ile ikimizin şu an birlikte çalışıyor olması bir güçtür. Aytekin Bey’in satıştan gelen çok ciddi bir deneyimi var. O’nun satış ve pazarlamaya bakış açısı çok önemli. Benim de daha önceki deneyimlerim, hasta ile temasım ve günceli takip etme becerim var. O yüzden birbirimizi tamamlıyoruz diye düşünüyorum.

Ben Novartis’te uzunca bir süre ürün müdürü olmadan çalışmıştım. Medikal Müdürlük ve ürün müdürlüğünü birlikte g.türdüm. Yani bir anlamda mediko-marketing yaptım. Bu önemli bir tecrübe. Şu an TAB İlaç’ta görev yapan medikal müdür arkadaşlarıma da “siz doktorluk değil, mediko-marketing yapıyorsunuz” diyorum. Çünkü tecrübemle bunun önemini fark ettik.

Böylece TAB İlaç’ta da medikal ile pazarlamayı birleştirme noktasına geldik. Sektöre girmeden önce aldığım Medikal Estetik ve Sağlıklı Beslenme eğitimlerini sektöre girdikten sonra Fitoterapi ve Fonksiyonel Tıp eğitimleri ile pekiştirme fırsatım oldu. Bu eğitimlere işimizi geliştirme, bilgi & deneyimi artırma ve bu alanda uzmanlaşma anlamında çok katkısı olduğunu düşündüğüm için ilgi gösterdim.

Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda da fiili doktorluk yaptığım zamanlarda çalışmalarım ve ilgim vardı. O dönemlerde hastalarıma sağlıklı beslenme ve egzersizin önemi ile ilgili bilgiler aktarıyor ve uygulamalarda bulunuyordum.

Dolayısıyla 2000’li yıllardaki hastalarımla olan tecrübelerim, aldığım eğitimler, ilaç sektöründeki saha tecrübemin yanında, işin farmakolojik kısmıyla edindiğim fitoterapi bilgilerim ve Ar-Ge’ye olan ilgim sebebiyle insan sağlığını korunmasında hizmet etmek için bu alanda daha fazla katkım olacağına inandığım için buradayım.

Üretime geçme fikri daha önceden var mıydı? Üretime neden geçtiniz? Daha önceki sistem daha karlı değil miydi? Neden böyle bir zorluğun altına girdiniz?

 (Dr. Elif Pahsa) – Pandemi ile beraber herkes sağlık arayışına girdi. Maalesef piyasada merdiven altı üretim yerlerinde üretilen ve inanılmaz kalitesiz ürünler var. Satış alanı ise belli, internet… Talep artışı olunca kötü ve güvensiz ürünler piyasaya çıktı.

(Aytekin Pahsa) – Onlarca efervesan C vitamini markası var piyasada. İçinde ne olduğu belli olmayan mikrobiyolojik yönden problemli ürünler. Şurupların neredeyse hepsi problemli.

(Dr. Elif Pahsa) – Örneğin; Bir gün 2 kişi geldi. Projeleri varmış. Birilerinden referans alarak bir yerlerde ürün ürettirmişler. Getirdiği ürünün etiketinde 1 tablet 1.100 mg yazıyor. Tableti aldık laboratuvarda hassas terazi ile tarttığımızda ise 680 mg çıktı. İnanamadılar.

(Aytekin Pahsa) – Şu an TAB İlaç yasal olarak GMP belgesi olan ve takviye edici gıda üreten bir fabrikadır. Başka kaliteli üretim yapan tesisler yok mu? Tabi ki var. Belli bantlarda GMP alanlar da var.

Ancak TAB İlaç takviye edici gıda üreten fabrikalar arasında tüm fabrika için cGMP belgesine sahip olan ilaç üretmeyi tercih etmeyen sadece takviye edici gıda üreten tek fabrikadır.

Herkes “biz de GMP kalitesinde üretiyoruz” diye söylüyor. Ama öyle lafla söylenecek bir iş değil. Önemli olan o belgeye sahip olmaktır. Mademki GMP koşullarındasın T.C. Sağlık Bakanlığı TİTCK GMP dairesine başvur, al GMP belgeni…

Türkiye’de takviye edici gıda üreten 100’ün üzerinde firma var. 5-6 tanesi doğru üretici gerisi merdiven altıdır. Kaliteye dayalı üretimin zirvesinde ise TAB ilaç vardır.

25 yıldır ilaç sektöründeyim. Elif Hanım da yaklaşık 28 yıllık hekim. 28 yılın 15 yılı aktif olarak hasta bakıp doktorluk yaptı. 13 yıldır da ilaç sektöründe. Bizim bu alanda önemli bilgi ve deneyim birikimlerimiz var. 2011 yılından beri üretim ayağındayım. TAB İlaç benim kuruluşunda yer aldığım 3. fabrika. Neden üretim sorusuna gelince, birincisi ben üretimi seviyorum. Üretim bence kaliteli bir işin başlangıç noktası. Nasıl bir gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklersen öyle giderse, bu işi de en başından doğru yapmak lazım.

İyi, güvenli içinize sinen bir ürün satmak istiyorsanız işe kaliteli üretimden başlamalısınız. Biz ürünlerimizi kendimiz üretmek istedik. Uzun yıllardır bunu düşünüyor ve planlıyorduk. Yıllık satışımız 1 Milyon kutuyu geçti. 1 Milyon kutuyu dışarıda üretmenin zorlukları var. Üretim yaptırdığınız fabrikanın doğal olarak kendi öncelikleri var. Üretimde yaşanan aksilikler ve gecikmeler şirketin geleceği için önemli bir risktir. Biz bu riski ortadan kaldırmak istedik.

İhracat yapmak, Dünya’ya açılmak, globalleşme hedeflerimiz var. 2022 yılında Almanya’da, 2023 yılında da Amerika’da kendi şirketlerimizi kurup buradaki kaliteyi Dünya pazarına çıkarmak istiyoruz.

Benim iddiam şu; TAB ilaç kaliteli ve Dünya çapında bir üretim yapıyor.

Bizim ürünlerimizin olmazsa olmazları:

1) Kaliteli üretim

2) Doğru patentli hammaddeler

3) Doğru pazarlama

Bu üçünü bir araya getirmeyen bir şirketin bu piyasada başarılı olma şansı yok. Bu nedenle GMP kalitesinde üretim bizim için olmazsa olmazdır. Global bir firma olmak için ise üretim ayağı olması şarttır. Üretim ayağı olmayan bir firmanın global bir şirket olma şansı yok. İhracat yapma şansı hiç yok.

Takviye edici gıda yasası gözden geçirilerek GMP şartının eklenmesi, halkımızın yararına olacaktır.

Yurt dışına da yatırımlar yapacağız dediniz. Almanya ve Amerika’da şirketler kuracağız dediniz. Almanya Takviye edici gıdaların merkezi. Yani bir Türk şirketi olarak Almanya’ya satış yapmakta zorlanmayacak mısınız?

Ülkemize gelen, şirket kuran, temsilcilik açan yabancı firmalar var. Almanya’dan gelen ürünlere baktığımızda, gelen ürünleri bizim ürünler ile kıyasladığımız zaman, bizim ürünlerimizin daha üstün olduğunu, bizim üretebilme yeteneğimizin, üretebilme gücümüzün daha yüksek olduğunu görüyoruz. Kalitemizin onlardan üstün olduğunu, formülerimizin daha fonksiyonel olduğunu görüyoruz…

Bütün bunlar da bize bu cesareti veriyor. Almanlarla yarışabileceğimize inancım tam. Biz cGMP Kaliteli üretimimizle bu gücümüzü 2022 Almanya Pazarında test etmek istiyoruz.

Almanya’daki Pazarlama ağı ile ilgili bir çalışmalarınız oldu mu? Üretim tamam peki Pazarlama? Ruhsatı almak, Pazarlamak zor değil mi?

Tabii ki zorlukları olacak ama biz bu zorlukları göğüsleyebilecek hem bilgi birikimine hem de insan gücüne sahibiz. TAB İlaç kadrolarını buna göre hazırlıyor. Takviye edici gıda pazarında iş yapan, bizim ayarımızda olan 5-6 şirketi iş ortağı olarak görüyoruz. Yani kaliteli üretim yapabilme yeteneği olan bu şirketlerle birlikte hareket edebileceğimizi düşünüyoruz. Onları, bir pazar yaratma konusunda aynı yöne bakabildiğimiz firmalar olarak görüyorum. İki tane firma şu an Amerika’da bu girişimi başlattılar bile. Dolayısıyla onlar Amerika’da başlattılar. Biz de Almanya’da başlatmak istiyoruz. Bizim de hedefimiz önce Almanya Pazarı sonra Amerika Pazarı. Çünkü bizim tesisimiz Avrupa koşulları GMP’sinde. Fabrikayı gezdiniz, sizde gördünüz. Tesis Avrupa GMP’si gerekliliklerine göre hazırlandı. Burada yaptığımız üretimle çok rahatlıkla Avrupa’da regulasyonun ihtiyaç duyduğu şartları karşılayabileceğimize eminim. Dolayısıyla neden gidip bir Türk şirketi de Avrupa’da yer alamasın.

Türk Şirketi olarak mı veya Alman şirketi olarak mı?

Türk şirketi olarak. Yani bizim iddiamız şu; biz Türk kalitesini Avrupa’ya götüreceğiz. Yani Almanya’dan buraya gelen firmalardan daha kaliteli üretim yaptığımızı göstereceğiz.

Kutunun üzerine Made in Turkey mi yazacak?

Evet Made in Türkiye yazacak. Zor olacak belki ama benim hayatım hiç bir zaman kolay olmadı. Benim kendimde en çok beğendiğim şey bu. Zorluklar beni motive ediyor. 2022 yılında koyduğumuz hedef bu.

Bakın biz GMP aldıktan sadece 1 hafta sonra Kazakistan’da ofisleri olan bir şirket bizi buldu ve bize söylediği şey şuydu; Biz ürünümüzü, (ki çok özel bir ürünleri var) üretebileceğimiz kaliteli bir yer olarak sizi tespit ettik. Sizde üreteceğimiz ürünü hem Kazakistan’da hem Amerika’da satmak istiyoruz. Geldiler, fabrikamızı gezdiler. Görüşmeler ve toplantılar yaptık, anlaştık. Yakında bizim ürettiğimiz ürünün bir partisi Kazakistan’a bir partisi Amerika’ya gidecek.

Gördüğünüz gibi işi bilen profesyoneller TAB İlaç’ın kalitesini, biz henüz duyuru yapmadan fark edebiliyorlar. Biz kalitemize güveniyoruz. Şuan sektörde yapılamayan özel ürünler için firmalar bizi buluyorlar. Başka firmaların üretemediği ürünleri bize getiriyorlar. Bizim hem makina parkımızın hem de bu alandaki personelimizin becerisi, bilgi birikimi sayesinde biz kendimize güveniyoruz.

 

Tab İlaç Fabrika ve Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Aytekin Pahsa

Bana “ilaç üretmeyecekseniz niye GMP Belgesi talep ediyorsunuz” dediler?

GMP’ye başvurduğumuzda bu nedenle çok sıkıntı yaşadık. Planlarımızda 2024’e kadar ilaç üretmek yok ancak ilaç üretmek için ayrıca yeni bir tesis kuracağız. Piyasada genel olarak GMP koşullarında diye bir tabir var. Bu, bence tüketiciyi aldatmaya yönelik. GMP koşullarında tanımı doğru bir tanım değil. GMP belgeniz ya vardır ya da yoktur. Belgen var ise koşullarında değil “GMP Belgesi ile üretilmektedir” dersin.

Gerçekten GMP koşullarında üretim yapıyorsanız gerekli başvuruları yapıp, denetimden geçip belgeyi almanız gerekir. Bunu yapamıyorsanız bir şeyler eksik demektir. Bunu yapan Türkiye’de tek firma vardır. O da TAB ilaç’tır. Geleneksel kapsülde (yumuşak) sadece bu ürünü için GMP alan firma var onu ayrı tutuyorum. Onun dışındaki firmalar HACCP ile üretim yapıyorlar. HACCP kalite sistemidir.

Ama GMP, HACCP’in çok üstünde bir kalite sistemidir. Hali hazırda 3 tane GMP vardır.

• Beşeri İlaç GMP olan geleneksel bitkisel ürün üretebilir.

• Geleneksel – Bitkisel GMP olan beşeri ürün üretemez.

• Veteriner GMP (Tarım bakanlığına bağlı)

Bu çok önemli bir ayrım. Bunun farkındalığını ayırmak lazım. 2013 yılında takviye edici gıdalar ile ilgili yasa ilk çıktığında GMP şartı vardı. Sonra bu şartı sağlayabilecek firmalar olmadığı için bu tasarıdan ve kanundan çıkarıldı. HACCP yeterli g.rüldü.

Bugün geldiğimiz koşullarda bana göre Türk halkı ilaç kalitesinde takviye edici gıdayı hak ediyor. GMP koşullarında üretim yapabilecek Türkiye’de 5 tane firma var. Tabii ki, ilaç üreten ve GMP’si olan çok tesis var. Aslında Takviye edici gıdalarda da GMP şart olması lazım .ünkü ilaç reçeteye bağlı olarak veriliyor. İlacı doktorun yazdığı oranda alırsınız. Ama takviye edici gıdada öyle değil. İstediğiniz kadar alabilirsiniz ve bunun da bir denetimi yok.

TAB İlaç olarak biz bu yolu açıyoruz. Yani şu anda Sağlık Bakanlığı’na başvurup GMP alıp ilaç üretmeme tercihimizle sektöre şu çağrıda bulunuyoruz: Türk halkı da ilaç kalitesinde takviye edici gıdayı hak ediyor.

Buyurun biz aldık siz de alın. TAB İlaç olarak bizler rekabette ve iyilikte yarışalım. Türk takviye edici gıda sekt.rünün

Dünya ölçeğine çıkmasının zamanı geldiğine inanıyoruz.

TAB İlaç deyince tabi sizi biliyoruz ama Elif Hanım da TAB İlaç’ın yüzü olarak sık sık görünüyor. Birlikte önemli bir sinerji yakaladınız. Bu gücü benzer yapılanmadaki başka şirketlerde göremiyoruz. Bunu nasıl sağladınız?

Elif Hanım’ın uzun yıllar doktorluk yaptığı için hasta görme birikimi var. Herhalde binlerce hasta görmüştür. 15 yıl doktorluktan sonra ilaç sektörüne geçme kararı ile birlikte çok uluslu, önemli bir firmada medikal müdürlük yaptı ve işin ilaç kısmını da öğrenerek konuya her açıdan hakim oldu. Kendi şirketimiz TAB İlaç’ta da takviye edici gıdalar konusunda çalışmaya başladı. Hastayı biliyor, ilacı biliyor ve böylece bu birikimlerini yansıtarak ürettiğimiz takviye edici ürünlerle de bence koruyucu hekimlikte çok önemli hayatlara dokunuyor, hastaların yaşam kalitesini artırıyor.

Türkiye’de ilk olarak üretilen ürünlerimiz var. Örneğin omega 3 ve Q10’i Türkiye’de ilk biz yaptık. D vitamini + K2 ilk biz yaptık. Magnimore Plus gibi, Dünya’nın en iyi magnezyum ürünlerinden birisi olan Magnimore’u biz yaptık. Patentli, potent ham maddeleri doğru bir şekilde birleştirebilmek Elif Hanım’ın fikridir.

Bizim formüllerimizin bir çoğunda Elif Hanım’ın imzası vardır. Buradan aldığımız güçle satışlarımızı her geçen gün artırabiliyoruz.

Eczacı Dergisi olarak; TAB İlaç’ın tesislerini yerinde gezdik gördük. Son derece kompakt kullanılan bir alanda GMP kalitesinde ürünler üretildiğini görmek bizleri gururlandırdı. Bu güzel sohbet için Dr. Elif Pahsa ve Aytekin Pahsa’ya teşekkür ediyor, TAB İlaç’ın başarılarının artarak devamını diliyoruz.