Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GenelGüncelRöportajlar

ECZACILARA ÖZEL PROGRAM EMAR

Samsun’da 5 eczacı tarafından hayata geçirilmiş olan Eczane Mali Analiz Raporlama (EMAR)’ın hikayesini kurucularından dinledik.

EMAR nedir?

EMAR (Eczane Mali Analiz Raporlama), eczanelere özel olarak yapılmış ilk ve tek ön muhasebe programıdır. EMAR, mesleğinde 20’li yıllarını geride bırakmış beş eczacı meslektaşın ortak girişimi ile 2018’de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi’nde kurulan Eczaasist Arge ve Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin eczacılar için sunduğu ilk üründür.

Eczaasist / EMAR girişiminin fikir sahipleri ve kurucu ortakları;
Ecz. Onur Ferhat Karacan
Ecz. Aytaç Havuk
Ecz. Gonca Melek
Ecz. Andaç Onur Civelek
Ecz. İsa Melek’tir.

Bu fikir nasıl doğdu?

15 yılı aşkın süredir eczane muhasebesine ve eczane işletmeciliğine olan özel ilgimiz bizleri ajandalardan excel tablolarına, excel tablolarından da bilgisayar yazılımlarına taşıdı. Yıllarca geliştirdiğimiz excel tabloları ve içeriğindeki makroların sürekli olarak artması tüm verileri manuel olarak girmek, bu tabloları kullanmayı zorlaştırmaya başladı. Manuel veri girişinde yaptığımız hatalar ve eksikliler hesapların doğru sonuçlardan uzaklaşmaya başlaması demekti. Bu problemler de bizi otomatik olarak çalışan bir sistem kurmaya itti. Böylelikle EMAR doğdu.

EMAR Eczanelere ve eczacılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Eczaneler çok karışık bir işletme yapısına sahip ve her eczanenin işletme yapısı birbirinden oldukça farklı. Programı yazmadan önce Türkiye’nin dört bir yanındaki meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerden de gördük ki; zaten yeteri kadar prosedür ile uğraşan eczacılar net kazançlarını bilememekte, mali verilerine net olarak hakim olamamaktadırlar.

EMAR sayesinde;
Eczacılarımız mali analizleri, ödeme takibi, kar- zarar hesapları, nakit akış tablosu vb gibi verilere net olarak ulaşabilecek ve analizleri yapılabilecek,
Ciddi bürokratik işlemlerle uğraşan eczacılar EMAR’ın aktif ajandası sayesinde ajandalarını düzenleyebilecek, ödemelerini çok daha kolay planlayıp takip edebilecek,
Eczanelerinin işleyişini kolaylaştıracak, eczanelerine yön verebilecek, mali konularına ışık tutacaklar,

Eczacılar, muhasebeci ve mali müşavirleri ile daha doğru iletişim kurabileceklerdir. Verilerini eksiksiz ve hatasız olarak muhasebecilerine iletebileceklerdir.

Sonuç olarak EMAR eczacıların tam anlamıyla eli ayağı olacak bir ön muhasebe yazılımıdır.

Güvenli bir sistem mi ? Nasıl güvende tutuyorsunuz?

Eczanelerimizde kullandığımız tüm otomasyon programları, eczane bilgisayarlarına kurduğumuz ve tüm verilerin eczanelerimizdeki bilgisayarlarda saklandığı programlardır.
EMAR’da, verileriniz bilgisayarınızda bir dosya şeklinde değil, çok daha güvenli olan bulut sisteminde saklanmaktadır. KVKK gereği veriler yurt dışında bulundurulmamaktadır. Ülkemizdeki güvenilir firmaların başında gelen ve Türk firması olan Turhost’un sağladığı güvenlik sistemlerinin yanında ilave olarak 256 bit şifreleme ile veri güvenliği en üst sınırda tutulmaktadır. Sonuç olarak; kullanıcı adı ve şifrenizi kimseye vermediğiniz sürece, bilgilerinizi sizden başkası göremez. Programı kullanmaya başlarken karşımıza çıkan daha sonra da sözleşmeler bölümünde kullanıcı ve satış sözleşmesi mevcuttur. Burada KVKK metinlerini inceleyebilirsiniz. Kullanıcıların tüm hakları yasal güvence altına alınmıştır.

Güncel kullanılan muhasebe programları var, EMAR’ı farklı kılan özellikler nelerdir?

Güncel olarak piyasada kullanılan muhasabe programları tüm işletmeler için yapılmış
ya da sektörel olarak hazırlanmış muhasebe programlarıdır.

Ayrıca; EMAR bir eczane otomasyon programı da değildir. Asıl ve tek odağı eczane muhasebesi ve mali verileri net olarak iletmektir.

Programın web tabanlı olması veri güvenliği açısından eczanelerimizde kullandığımız diğer programlardan ayrışmaktadır. EMAR’a, uzaktan bağlantıya gerek duymadan web sitesi adresine kendi oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile girerek tüm bilgisayarlardan ve cep telefonlarınızdan ulaşabilirsiniz.

Sadece eczanelere özel bir program mı? Farklı geliştirmeler düşünüyor musunuz?

Eczaasist Arge ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin ilk ürünü olan EMAR sadece eczanelere özel ilk ve tek ön muhasebe programıdır. Yaptığımız görüşmelerde gördük ki bir çok farklı sektörde sektöre özel bu tarz bir ön muhasebe programına ihtiyaç vardır.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bugünkü mevcut durumda serbest eczanelerin mali analizleri yapabilecek, ödeme takibi sağlayabilecek, aylık – yıllık bazda kar- zarar hesapları yapabilecek, nakit akış tablosu görebilecek eczanesi ile ilgili mali verileri toplayıp analizi yapılabilecek bir yöntem bulunmamaktadır.

Eczacılarımız bu veri toplama ve analiz etme işlemlerini kara düzen, ajanda, ödeme takvimi veya excel tablosu üzerinden yürütmektedirler.

Eczacılarımız aylık bazda aldığı toplam ürün tutarını, aylık toplam satışlarını, ödeme yükümlülüklerini, kar-zarar durumlarını net olarak ve kolayca ortaya koyamamakta ve eczane işleyişine yön verememektedir.

Bu program; eczanelerin tüm gelirlerini, giderlerini ve mal alışlarını net olarak ortaya koyacaktır.

Mali veriler için çok zaman harcayan ve işin içinde boğulan eczacı, 1 aylık periyodu 1 gün içinde analizleyip çok büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak ve net rakamlara ulaşacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu