Ecz. Vecihi Özerdemli - Eczacının PusulasıGenelGüncelYazarlar

CUMHURİYET NE DİYOR?

Değerli meslektaşlarım,

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimiz 3000 yıllık Türk tarihinde küçük bir süreç de olsa Anadolu coğrafyasındaki biz Türkler için büyük bir aşama… Türk toplumunun, Anadolu’da 600 yıllık Osmanlı imparatorluğunun yıkılması ile medeniyete ulaşma çabası, başarı ile sonuçlanmış. Mustafa Kemal Atatürk’ün
önderliğinde akıl ve bilim yolunda medeni bir toplum olma yoluna girilmiştir.

Osmanlı’nın son yıllarında Anadolu’da 13 milyon kişi yaşarken okuma yazma oranımızın %10 olması çağın ne
denli gerisinde kaldığımızı gösteren en önemli göstergedir. Halkımızın sağlık durumuna göz atarsak
hastalıklarla boğuşan Anadolu insanı için ülkede sadece 554 doktor ve sadece 8’i Türk olan 69 eczacı ve 136 ebe var. Bebek ölüm oranı % 40’ın üzerinde, doğum sırasında anne ölüm oranı %18 ve ortalama ömür sadece 40 yıl.

Böyle bir tablo içinde bu büyük mücadeleyi verip bu topraklarda yaşam hakkını bizlere tanıyan insanlarımıza
minnet borcumuz olduğunu asla unutmamalıyız. Bu minnet borcunu ödemek ülkemizin sosyal ve ekonomik
kalkınmasına destek vermekle ve üretmekle olur. Bugün cumhuriyetin bize kazandırdığı yolda mesleğimizi icra ediyor ve topluma sağlık konusunda öncülük etme gayreti içindeyiz. Kadın, erkek sağlık çalışanları olarak cumhuriyetin verdiği nimetlerle donanmış olarak gayretle çalışılıyor. Geldiğimiz nokta asla kabul edilir bir nokta değildir. Kendimizi daha hızlı bir şekilde geliştirmemiz ve mesleğimiz konusunda devrimci olmalıyız. Aksi takdirde olduğumuz yerde kalamayız gerileriz ve artık çağı yakalamakta o denli kolay olmayacaktır. Çünkü sosyal hayat ayni oranda olmasa da teknoloji dünyası yeni bir yüzyıl tanımlıyor.

Bunun için medeni ülkeler eğitime büyük önem veriyor ve sürekli değişim için çalışıyorlar. Bu anlamda fakültelerimize büyük iş düşmektedir. Fakültelerimiz sadece ders programı olmamalıdır. Üniversite olmanın tüm özelliklerini de yaşatmalıdır gençlerimize.

Sadece mesleği öğrenen değil dünyayı kavrayan insanlara ihtiyaç vardır ki sürekli değişimin yapıcı programlarına biz de sahip olabilelim.
Yaşasın Cumhuriyet…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu