GenelGüncelRöportajlar

BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Valens İlaç Pazarlama Müdürü Ecz. Songül Çetintaş dergimizin sorularını yanıtladı. Çetintaş ile hem Valens İlaç’ı hem de gıda takvileri konusunda Türkiye’deki güncel durumu konuştuk.

Valens İlaç olarak 2023 yılını değerlendirir misiniz? 2024 yılı hedefleriniz nelerdir?

Türkiye ve dünya açısından bu yıl biraz daha zorlu bir yıl oldu. Dünya genelinde yaşanan savaşlar, ekonomik çıkmazlar, ülkemizde yılın ilk aylarında yaşadığımız deprem felaketi gibi sorunlarla hepimizin çok derinden etkilendiği bir yıldı. Bu vesileyle depremde canlarını kaybeden hekim, eczacı ve ilaç sanayisinde çalışan arkadaşlarımız dahil hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Valens İlaç olarak tüm olumsuzluklar içerisinde büyüme hedefimizi gerçekleştirmek için tüm ekibim ile yoğun çalıştığımız bir yıl oldu. Bu yılda ürün portföyümüze yeni ürünler eklediğimiz, saha ekibimizi daha da genişlettiğimiz bir yıldı. 2024 yılı için hedeflerimiz, emin adımlarla büyümeye devam etmek, benzersiz ürünlerle ürün portföyümüzü genişleterek Türkiye’de hekim, eczacı ve tüketicilere ürünlerimiz ile buluşturmak yer alıyor.

Gıda takviyesi sektöründe ham madde kalitesi çok önemli bir konu. Bu konuda şirket politikanız nedir?
Kullanıcılar gıda takviyesi seçiminde nelere dikkat etmeli?

Yüksek kaliteli, benzersiz ürünler geliştirmenin en önemli noktalarından birinin kaliteli ham maddelerden geçtiğine inanıyoruz. Valens İlaç olarak geliştirdiğimiz her üründe en çok önemsediğimiz konulardan biri de bu. Dünyadaki gelişmeleri bu sebepten çok yakından takip ediyor ve ürünlerimizde yenilikçi ham maddeler kullanarak yüksek faydaya sahip ürünler geliştiriyoruz. Kullanıcılar için en önemli tavsiyem; bildiğiniz, güvenilir markaların ürünleri tercih etmeleri. Elbette kaliteli ham maddeler ürün tercihlerinin olmazsa olmazı. Bilinçsizce takviye kullanımının da ülkemizde ne yazık ki önemli sorunlardan biri olarak görüyorum. Hekim ve eczacılarının da önerileriyle takviyelerin kullanılmasını önemsiyorum.

Yenilikçi ham maddeler ön plana çıkan bir alan. Bu ham maddelerin farklılıkları nelerdir?
Ne gibi avantajları var?

Birçok yenilikçi ham madde temelde vücutta daha yüksek faydayı veya o ham madde kaynaklı yaşanan bir sorun (yan etki, etkileşim vs) varsa onu kompanse etmek amaçlı geliştiriliyor. Bunu bir örnekle açıklayacak olursam; demir mineral olarak insan vücudu için kritik öneme sahip bir mineral ve her yaş grubunda da eksikliğini görüyoruz. Emilimi ile ilgili yaşanan sorunlardan dolayı vücut yeterince faydalanamayabiliyor demirden. Bir diğer sorun yaygın görülen yan etkiler. Hasta uyuncunu da büyük ölçüde etkileyen yan etkilerden dolayı kullanımda zorluklar oluşabiliyor. Bestiron demir grubunda da kullandığımız AB-FORTIS yenilikçi demir ham maddesi, mikroenkaspülasyon tekniği ile demir ile alakalı bu sorunların tamamını ortadan kaldırıyor. Bu sayede daha yüksek etkinlik, yan etkisiz bir şekilde sunuluyor. Gelişimlerin çok hızlı olduğu dünyada, ilaç sanayisi de kendini geliştirip klasik ham maddeleri artık yavaş yavaş tarihe karıştırıyor.

Çocuklarda vitamin kullanımı aileler için zorlayıcı olabiliyor. Valens İlaç olarak çocuklara yönelik ürünlerde nelere dikkat ediyorsunuz? Kullanım kolaylığı bakımından ne gibi çalışmalarınız var?

Valens İlaç olarak, ürünlerimizin temel hedef grubu çocuk sağlığını desteklemek üzerine odaklı.Ürün yelpazemizin yüzde 90’lık kısmı çocuk sağlığına yönelik ürünlerden oluşuyor. Bu da elbette sizi çok daha hassas ve ince çalışmaya yöneltiyor. Ürünlerimiz için en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri, formülasyon noktası oluyor. Formülasyonu oluşturan her ham madde veya yardımcı maddede daha sağlıklı ve doğal formu var ise onu tercih ediyoruz. İçerikleri mümkün olan en az kimyasal ile oluşturmaya çalışıyoruz. Konu çocuklar olunca tat ve kolay bir şekilde çocukların alımları da çok önemli. İstediğiniz kadar mükemmel formülasyonlu bir ürün yapın tadı çok kötü ise çocuğa veremiyorsunuz. Bu sebeple ürünün fiziksel yapısı (renk, koku, tat vb) özellikle çocuk ürünleri için büyük önem oluşturuyor. Valens İlaç olarak temel amacımız, sağlıklı çocuklar ve nesillerin oluşmasına katkı sağlamak, bunu da mümkün olan en doğal içerikli ürünlerle yapıyoruz.

Son olarak dergimiz aracılığı ile eczacılara neler söylemek istersiniz?

Öncelikle eczacılarımızı çok önemsiyorum. Bir eczacı olarak da, sağlık sisteminin en önemli kilit taşlarından biri olarak görüyorum. Mesleğin zorluğu her dönem olduğu gibi son zamanlarda da artmaya devam ediyor. Ama mesleğimize ve tüm meslektaşlarıma güvenim tam, umuyorum bu sorunlar önümüzdeki yıllarda da çözüme kavuşacaktır. Bu yeni yılda, eczacılarımızla birlikte çok güzel projelere imzalar atmayı diliyorum. Biz birlikte güçlüyüz, iyi ki varlar!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu