“Bitki Mühendisliği” Uzmanı Bionorica Türkiye’de…

0

Dünyanın önde gelen Almanya merkezli bitkisel tıbbi ilaç üreticisi Bionorica, ülkemizde yaptığı lansmanla faaliyet gösterdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de ekledi. 90 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Türkiye ilaç pazarında uzun yıllardır ürünleri bulunan Bionorica, ülkemizi modern fitoterapi ile tanıştırmayı hedefleyen 70 kişilik kadrosu ve tamamı Sağlık Bakanlığı ruhsatına sahip olan ilaçlarıyla, Ocak 2020 itibariyle ülkemizin 4 farklı bölgesinde faaliyet göstermeye başladı. “Bitki mühendisliği” sloganıyla tohumdan hasada tüm süreçleri bizzat yöneterek standardize edilmiş tıbbi bitkisel ilaçlar üreten Bionorica; kadın sağlığı ve solunum sistemi hastalıklarına yönelik ilaçlarıyla pazara hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Bionorica Türkiye, kısa zamanda ürün yelpazesine üroloji alanındaki ilaçlarını da eklemeyi planlıyor.

Fitoterapide öncü…

Eski çağlardan beri şifa verdiği bilinen bitkisel etkin maddelerle uygulanan fitoterapi, dünyadaki ve Avrupa’daki birçok ülkede kullanılan, etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Fitoterapide kullanılan bitkisel etkin maddelerin endikasyonları belirlenmiş olup hedeflenen etkiye ulaşmak için genellikle bu bitkilerin kombinasyonu tercih edilir. Hastanın şikayetine göre reçete edilen, sağlığı korumayı ve geliştirmeyi hedefleyen bitkisel tıbbi ilaçların kimyasal sentetik ilaçlardan daha yüksek bir tolerabilite profiline sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Dünyada Bionorica

1933 yılında Almanya’nın Nürnberg kentinde kurulan şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Michael A. Popp, şirketin dünyanın önde gelen bitkisel ilaç üreticilerinden biri olmasında değerli katkılarda bulunmuş ve bitkilerin tıbbi etkinliği ile modern farmasötik araştırmaların potansiyeli arasındaki bağlantıyı ifade eden “bitki mühendisliği” kavramını geliştirmiştir. Yoğun araştırmaların yanı sıra; ilaçların etkinliğinin, kalitesinin ve güvenliliğinin belirlenmesini “temel değerleri” olarak benimseyen Bionorica, en yüksek kalitede, etkili ve iyi tolere edilen ilaçlar üretmek için bitkisel bileşiklerin etkilerini modern farmasötik araştırmalarla birleştirmektedir. Şirket 2018 yılı itibariyle Rusya, Ukrayna, Avusturya ve İspanya da dahil olmak üzere dünya çapında 20 Bionorica lokasyonunda 1700’e aşkın çalışanıyla birlikte elde ettiği yaklaşık 340 milyon Euro’luk cironun büyük bölümünü bitkisel ilaçların araştırılmasına ve geliştirilmesine ayırmaktadır.

Bionorica’nın misyonu ve vizyonu “Bitki Mühendisliği”

Etkili ve güvenli ilaçlar geliştirmek için doğal aktif maddelerin (bitki) büyük potansiyeli ile modern farmasötik araştırmaların (mühendislik) bilgi ve metodolojisi arasında köprü kuran Bionorica, bitki mühendisliği teknolojisi ile gelecek için yeni bir tedavi alanı yaratmıştır. Eşsiz “bitki mühendisliği” yaklaşımı sayesinde, doğanın mucizelerini insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için kullanmayı hedefleyen Bionorica, geliştirdiği yüksek güvenlilik profiline sahip ürünlerle bu misyonunu desteklemektedir.

Bionorica, bitkisel tıbbi ilaçların önemi ve etkinliği konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Etkili ve güvenli bitkisel ilaç üretimine yönelik yoğun araştırmalar ve yenilikçi teknolojiler sayesinde, bitkilerdeki etkin maddelerin taşıdığı büyük potansiyeli çözüyor. Başarısının sırrı olan bu yaklaşımı “bitki mühendisliği” olarak adlandıran Bionorica, dünyadaki bitkisel tıbbi ilaçların standartlarını da belirliyor. Bilimsel araştırmalara dayanan ve gün geçtikçe büyüyen bitkisel ilaç pazarında dünya lideri olmayı hedefliyor.

 

 

Gelenekselden Geleceğe Bitkisel Tıbbi Ürün (GBTÜ)

Bitkisel tıbbi ilaçları besin takviyelerinden ayıran en büyük özellik, Sağlık Bakanlığı’nca verilen ruhsata sahip olmalarıdır. Bionorica’nın “bitkisel tıbbi ilaç” kapsamındaki ürünlerinin etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bionorica tarafından üretilen bitkisel tıbbi ilaçlar, jeneriği üretilemeyen spesifik kompozisyonlara sahiptir. Tedavideki avantajları klinik çalışmalarla kanıtlanan bu bitkisel tıbbi ilaçlar, her tablette aynı etkinliği sağlayacak şekilde standardize edilmiştir. İçeriğindeki tıbbi bitkilerin en az 15 yıldır kullanılıyor olduğu bibliyografik olarak dokümante edilen Bionorica ürünleri, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) belgesine sahip olup, endikasyonları ve tedavi alanları net olarak tanımlanmıştır.

Bionorica, “gelenekselden geleceğe” uzanan “bitkisel tıbbi ilaç” bakış açısını, bitki mühendisliği yaklaşımıyla desteklemektedir. Geleneksel olarak günümüze dek aktarılan doğal ve bitkisel gücü, modern teknolojiyle ve bilimsel araştırmalarla harmanlayarak geleceğe taşımak, Bionorica için vazgeçilmez bir değerdir.