BİRLİK, ECZACI, DEPO, KOOP OMUZ OMUZA AFET BÖLGESİNDE…

0

Türkiye’nin hatta Dünya’nın gözbebeği Gökova başta olmak üzere ağırlıklı olarak Muğla ilimizdeki yangınlar yüreğimizi yaktı. Bölge halkı yangına elinden geldiğince müdahale etmeye çalışırken, Muğla Eczacı Odası koordinatörlüğünde, TEB, Selçuk, Allianz ve Koop’ların destekleriyle bölge eczacılarının da emekleri ile afet bölgelerine yanık merhemi ve çeşitli ilaçlar ivedilikle ulaştırıldı.

Muğla Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kadir Serkan Tekin, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

Yangının çıktığı ilk saatlerde hemen Muğla Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, bölge milletvekilleri ve tüm siyasiler ile iletişime geçtik. İlaç ve tıbbi malzeme yardımı konusunda acil eylem planı yaptık ve Eczacı Odası olarak kriz masası oluşturduk.

Yangının olduğu bölgeler olan Marmaris, Milas, Ören, Bodrum, Kavaklıdere, Seydikemer, Köyceğiz bölgelerinde eczacılarımızdan oluşan ilaç dağıtım noktaları oluşturduk. Acil gerekli olan ilaçları, tıbbi malzemeleri ve diğer ürünlerin (yanık kremleri, suni gözyaşı damlaları, boğaz pastilleri, alerji ilaçları, pansuman malzemeleri, maskeler vb ürünler başta olmak üzere) listesini yaptık.

Türk Eczacıları Birliği, ecza depoları ve kooperatiflerle iletişim kurup yangın bölgelerinde acil gerekli olan ilaç, tıbbi malzeme başta olmak üzere tüm malzemeleri bildirdik.

Oluşturduğumuz kriz masasına il ve ilçe sağlık müdürlerini dahil ettik. Türk Eczacıları Birliği, Selçuk Ecza Deposu, Alliance Healthcare ve Kooperatiflerimizden gelen ürünleri odamızda oluşturduğumuz depoda topladık ve yine gönüllü eczacılarımız, kalfalarımız ile birlikte hızlı bir şekilde tasnif ettik. Tasniflenmiş bu ürünleri derhal, daha önce oluşturduğumuz yangın bölgelerindeki noktalarımıza ulaştırdık. Bu noktalarda her ilçemizden sırayla eczacılarımızı koordine ederek bu ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladık.

Noktalardaki eksilen ürünler eczacılarımız veya ilçe sağlık müdürlerimiz tarafından odamızdaki kriz masasına ulaşır ulaşmaz o ilaç ve tıbbi malzemeleri hemen gönderdik. Bu kriz yönetimini tüm bölgelerimizdeki yangınlar söndürülünceye kadar devam ettirdik.

Bu aşamalarda canla başla çalışan tüm meslektaşlarımıza, eczane ve oda personellerimize, Türk Eczacıları Birliği’ne, kooperatiflerimize ve ecza depolarımıza (Selçuk Ecza Deposu, Alliance Healthcare) çok teşekkür ediyorum.