Avantaj Yabancıda!

0

Geçtiğimiz günlerde yapılan 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısında Türk Eczacıları Birliği, “Bu Zulme İzin Vermeyeceğiz” diyerek yeni açılan eczacılık fakülteleri ile ilgili defalarca dile getirdikleri düşüncelerinin üzerinde durdu.

Toplantı sonunda gördük ki; Türkiye’de her dört gençten biri işsiz ve bu işsizlerin % 29’u üniversite mezunu.

Eczacılık fakültelerinin sayısının zaten gereğinden fazla olduğunu biliyorduk ama en son Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin 50. olarak açılması eczacılık sektöründe büyük gündem oluşturdu.

Durmadan açılan ve yeterli eğitim düzeyine sahip olamayan, hatta laboratuvarı bile olmayan eczacılık fakültelerinden mezun olan eczacılar, durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

Bu 50 eczacılık fakültesinden mezun olan eczacıların ne iş yapacakları düşünülürken başka bir sorun da yabancı eczacıların onlardan daha avantajlı bir durumda olmaları.

Ülkemizde bulunan yabancı eczacıların (özellikle Suriyeli) diploma denkliklerini alarak Türkiye’de eczane açabiliyor olmaları da cabası. Konu daha gündemden düşmeden bu ay kapak konusu olarak yayımladığımız “Diploma Denkliklerinde Mevzuat Açığı” eşitsizliği de tekrar gözlerimizin önüne bu sıkıntılı durumu serdi.

Bu durum ve 50 fakülteden mezun olacak eczacıların yaratacağı enflasyon yaklaşık 200 yıldır oluşturulmuş mesleğe güveni, mesleğin geleceğini, toplum sağlığını ve ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır.

İlerleyen günlerde eczacılık mesleği daha ne gibi durumlarla karşılaşacak kim bilir? Hazırlıklı olmak lazım. TEB’i girişimlerinden dolayı kutluyorum.

X. Altın Havan

Ödül Töreni 15 yıldır eczacıların sorunlarını, istek ve beklentilerini daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışan Eczacı Dergisi, bu yıl Altın Havan Ödül Töreni’nin

10.sunu düzenleyecek. Yıllardır büyük ses getiren ve bu sene de sektörün başarı ödüllerinin verileceği gece için başvurular başladı. Kurumsal ve bireysel başvurularınızı www.altinhavan.com sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.