ASTIM VE KOAH HASTALARI DAHA ZOR NEFES ALACAK ! SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ YARGIYA TAŞINDI

0

 Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 16 Haziran 2020 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı bazı değişiklikler KOAH ve astım hastalarını zor durumda bırakıyor.

SGK tarafından 16 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ini yargıya taşıdıklarını belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, SGK astım ve KOAH hastalarına adeta rahat bir nefes almayı bile çok görüyor diyerek, “16 Haziran’da SUT’ta yapılan düzenleme ile KOAH hastalarının ilaç kullanımına getirilen kısıtlamalar yine devam ettiriliyor. Kriz anlarında kullanılan kombine ilaçlara erişim kısıtlanarak telafisi güç sağlık sorunlarına zemin oluşturuluyor” dedi.

Saydan, Konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“SGK, SUT’ta yapılan değişiklik ile Astım/KOAH hastalarının kullandığı ilaçlara ilişkin mağduriyet oluşturacak bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bu düzenlemeler vatandaşlarımızın sağlık hakkını kısıtlayan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır.

Astım/KOAH hastalarının kullandığı ilaçlarda, aynı tür ilaçların düzenlenerek çoklu ilaç kullanımının önlenmeye çalışılması faydalı görünse de özellikle akciğerlerde nefes açıcı ve steroid türü ilaç kombinasyonlarında getirilen rapor şartı ve istenen atak şartı kriterlerinin her hastanede değerlendirilmesine yönelik altyapı eksiklikleri mağduriyet yaratmaktadır.

Bu tip ilaçları kullanan bir hastanın seyahat vb. sebeplerle başka bir şehre gitmesi ve kriz geçirmesi durumunda acil serviste hekimin tedaviyi düzenleme veya tedaviye ilaç ekleme şansı bulunmamaktadır. Böylelikle hasta kaderine terk edilerek özellikle bu ilaçları ücretiyle almak zorunda kalacak ve eczanelerimiz bu ilaçları kurum uygulaması sebebiyle SGK üzerinden karşılayamayacaktır.

TEİS olarak hem vatandaşlarımızın hem de eczacıların bu düzenlemelerden mağdur olmaması için, konuyu yargıya taşıyarak dava açtık. Geri ödeme kurumu olan SGK; bir sağlık otoritesi gibi davranmaktan vazgeçmelidir. SGK’nın, sağlık alanının önemli unsurlarından biri olan eczacıların görüşünü almadan bu tip uygulamaları hayata geçirmesi ciddi sorunlara neden olacaktır. Hastaların ilaca ulaşımını kısıtlayarak ileride telafisi güç veya imkânsız zararlara uğramasına neden olan, bu uygulamanın bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”