Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GenelGüncelYazarlar

AŞI

Ecz. Mehmet Domaç

Değerli meslektaşlarım size uzun uzadıya mRNA aşısının yapılmasını anlatmayacağım . Çoğunuz Covid-19 dönemi ile mRNA aşısının tüm detaylarına vakıf oldunuz.

Kısaca şöyle özetlenebilir. Spike protein izole edildi ve onun mRNA’sı yapıldı. Onun da aşı haline getirilmesi ile mRNA aşısı ortaya çıktı. Bu sürecin akış şemasını her yerde bulabilirsiniz. Benim bahsetmek istedğim Konya Bölgeler Arası toplantıda Katarin Karinko ve Wiesmann’ın Nobel alabileceğini söylemiştim. mRNA biliniyordu. Karinko ve Weissmann 2023 nobelini nasıl aldılar. mRNA’da bulunan bazların modifikasyona uğrayabildiğini değerlendirerek. Immünolojik olarak daha etkin olabilmesi için doğal mRNA yapısında yer alan ürüdin nüklüotiti yerine pseudo ürüdini koymasından dolayıdır.

Bu durum inmolojik durumu çok arttırmıştır.

Bu nedenle Nobel Ödülü alıyorlar.

HPV aşısı herpes papillon virus rekombinant DAN aşısıdır.
Servix kanserini (rahim ağzı kanseri)önlemek için kullanılmaktadır, sık görünen kanser türüdür. Her yıl dünyada 500.000 kadına teşhis konulmaktadır. 250.000 kadın bu hastalık nedeniyle ölüyor. 62 milyon taşıyıcı durumdadır. Servix kanserinin %80’i düşük ve orta gelirli gruptandır. 15 yaşından küçük kız çocuklarının hepsinin aşılanması gerekiyor. 150’den fazla HPV türü var. Servix kanserine %80-90 oranında HPV 16-18 neden oluyor. Siğiller ise HPV 6 ve 11’e ilişkin. 4’lü aşı %70-80, 9’lu aşı ise %88-90 koruma sağlıyor. 4’lü aşının tek doz fiyatı 1858 TL, 9’lu aşının tek doz fiyatı ise 2575 TL’dir. Toplam maliyeti bulmak için 3 ile çarpmak lazım.

Değerli meslektaşlarım bir aşı tesisi kurup, bu rekombinant DNA aşısı yapalım. Biz eczaların halk sağlığına, kızlarımıza kadınlarımıza önemli bir katkısı olsun. Devlette aşıyı zorunlu aşılar içine koysun.

Bir aşıdan daha bahsetmek istiyorum. Pneumococcal aşıları. Bebeklere ve 65 yaş üstü kişilere uygulanır. Uygulanır uygulanmasına ama 65 yaş üstündeki kişilere uygulanan aşı maalesef piyasada bulunmuyor. Ucuz mudur, sanıyorum ondan. Ama PCV 23 hazır enjeksiyonluk 750 TL’ye piyasada varken devlet parasını ödemiyor. Pneumococvaxine bakterinin (Klebsiielle pneumonia) yüzey kapsülünü oluşturan uzun şeker moleküllerinden yapılıyor. Genel adı ise poli sakkarit bazlı aşılar. Konjüge poli sakkarit aşısı.

Değerli arkadaşlarım, sayın eczacılar, söz konusu pneumococcal aşısı bizim bildiğimiz klasik yöntemler ile yapılıyor. Bu aşılar 1930’larda Türkiye’de klasik yöntemler ile yapılıyordu.

Gelin bu ithal işini tersine çevirelim. Gelin Türkiye’de üretelim. Kaynak: Sıralı dağıtımlarda alınan %1’leri bir fonda toplayalım. Klasik aşı pneumococcal ve HPV rekombinant DNA aşısı için üretim yeri kuralım. Halk sağlığına katkımızı arttıralım, ülkemize sevgimizi ülke insanının sağlıklı yaşamına katkı sağlayarak gösterelim.

İSTERSEK YAPARIZ, YETER Kİ KARAR ALIP YOLA ÇIKALIM!!!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu